statystyki

O aborcji na infolinii z pracownikiem NFZ

autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska09.06.2020, 09:27; Aktualizacja: 09.06.2020, 17:33
Aborcję w Polsce można przeprowadzić w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia matki, choroby dziecka oraz ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, wreszcie podejrzenia, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Aborcję w Polsce można przeprowadzić w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia matki, choroby dziecka oraz ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, wreszcie podejrzenia, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.źródło: ShutterStock

Na infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia od kilku dni możemy poznać listę szpitali, które wykonują zabiegi usuwania ciąży. Wcześniej do takich informacji nie było dostępu.

W zeszłym tygodniu wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko powiedziała DGP, że „jeśli istnieją przesłanki prawne do wykonania tego typu zabiegu, to taką informację można uzyskać na infolinii NFZ”. Tak odpierała zarzuty, że w związku ze wzmocnieniem klauzuli sumienia dla lekarzy pacjentki zostaną pozostawione same sobie. Sprawdziliśmy, czy to prawda.

Aborcję w Polsce można przeprowadzić w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia matki, choroby dziecka oraz ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, wreszcie podejrzenia, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. – Czy na pewno ma pani wskazania? Jeżeli tak, żaden lekarz nie powinien odmówić. Może się pani odwołać do rzecznika praw pacjenta – mówił w zeszłym tygodniu pracownik infolinii. Podał też numer do bezpłatnej poradni psychologicznej.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane