statystyki

Nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza. Wraca spór o klauzulę sumienia

autor: Agata Szczepańska28.05.2020, 09:11; Aktualizacja: 28.05.2020, 09:11
Sejmowa komisja zdrowia wprowadziła na ostatnim posiedzeniu kilka zmian doprecyzowujących oraz jedną, która wzbudziła kontrowersje – dotyczącą klauzuli sumienia.

Sejmowa komisja zdrowia wprowadziła na ostatnim posiedzeniu kilka zmian doprecyzowujących oraz jedną, która wzbudziła kontrowersje – dotyczącą klauzuli sumienia.źródło: ShutterStock

Sejm wznowił prace nad ustawą o zawodzie lekarza. Niewykluczone, że zostanie uchwalona na bieżącym posiedzeniu Sejmu. Zmianą, która na ostatniej prostej wywołała najwięcej emocji, były zapisy dotyczące klauzuli sumienia.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty dotyczący przede wszystkim zasad szkolenia i zatrudniania, będący elementem porozumienia, które zakończyło protest rezydentów. Nowela trafiła do Sejmu w styczniu, po niemal rocznych pracach rządowych, i utknęła na etapie podkomisji. W tym tygodniu posłowie wznowili nad nią prace, a na wczorajsze popołudnie zaplanowane było drugie czytanie.

Ponieważ ze względu na epidemię przepisy dotyczące ochrony zdrowia są stale nowelizowane, na początku maja resort zdrowia informował DGP, że projekt czeka „ponowna weryfikacja pod kątem usystematyzowania wprowadzanych przepisów prawnych”. Wygląda jednak na to, że taki przegląd, jeśli się odbył, nie wykazał potrzeby gruntownych zmian.

– Komisja zatwierdziła przede wszystkim sprawozdanie podkomisji, wielkich zmian w stosunku do wcześniejszych ustaleń nie było – mówi Piotr Pisula, przewodniczący Porozumienia Rezydentów. – Mamy nadzieję, że ustawa wejdzie w życie jak najszybciej i już jesienią można będzie zdawać PES na ostatnim roku specjalizacji.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane