statystyki

O legalnej aborcji będzie można się dowiedzieć na infolinii NFZ [WYWIAD]

autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska04.06.2020, 07:33; Aktualizacja: 04.06.2020, 10:40
Działa infolinia NFZ, tam całą dobę można się dowiedzieć, gdzie można otrzymać różne świadczenia. I gdzie jest najkrótsza kolejka. Zaletą tego rozwiązania jest też anonimowość pytającego, co w przypadku świadczeń szczególnie wrażliwych społecznie może okazać się ważne dla pacjentki - mówi wiceminister zdrowia

Działa infolinia NFZ, tam całą dobę można się dowiedzieć, gdzie można otrzymać różne świadczenia. I gdzie jest najkrótsza kolejka. Zaletą tego rozwiązania jest też anonimowość pytającego, co w przypadku świadczeń szczególnie wrażliwych społecznie może okazać się ważne dla pacjentki - mówi wiceminister zdrowiaźródło: ShutterStock

O klauzuli sumienia, lekarzach zza wschodniej granicy oraz nowościach w kształceniu medyków mówi Józefa Szczurek-Żelazko.

W Polsce brakuje lekarzy. Jednym z rozwiązań, proponowanych przez resort zdrowia, a które lada moment wchodzi w życie to ułatwienia dla lekarzy zza wschodniej granicy. 

O to, by zatrudnić lekarzy spoza Unii Europejskiej, apelowali pracodawcy i dyrektorzy szpitali. Zależało na tym zwłaszcza dyrektorom szpitali z powiatów położonych przy granicy północnej i wschodniej naszego kraju.

Mówiono o tym od lat, ale to temat, który zawsze budził wiele kontrowersji. To jednak zatrudnienie lekarzy bez nostryfikacji dyplomu.

Ale tylko w jednej konkretnej placówce i z mnóstwem obostrzeń. To jest rozwiązanie, które działa w innych krajach Unii. My akurat wzorowaliśmy się na systemie niemieckim. Droga do wykonywania zawodu dla osób spoza UE jest w Polsce trudna – trzeba przejść długi i kosztowny proces nostryfikacji dyplomu. Bez tego nie mogą podjąć pracy jako lekarze.  

Nie bez powodu jest nostryfikacja - proces kształcenia w krajach postsowieckich odbiega od unijnych standardów.

Dlatego w przypadkach, o których mówimy, będzie wiele warunków. Po pierwsze, żeby lekarz mógł podjąć pracę w konkretnym szpitalu, dyrektor placówki musi potwierdzić chęć zatrudnienia. I to on weźmie odpowiedzialność za medyka, wyznaczy mu opiekuna.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane