Polska zdecydowała o zniesieniu kolejnych ograniczeń w eksporcie produktów leczniczych; usunęła ich ponad 550 z listy objętej ograniczeniami w eksporcie - poinformowało PAP polskie źródło dyplomatyczne.

O tej zmianie poinformowano pisemnie gabinet komisarza UE ds. rynku wewnętrznego Thierry'ego Bretona.

Z informacji PAP wynika, że Polska zmniejszyła listę produktów leczniczych oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski. Wobec tych produktów obowiązują ograniczenia w eksporcie. Lista została zmniejszona z około 860 do około 310. Z listy leków usunięte zostały między innymi specyfiki zawierające paracetamol oraz te, które aktualnie wykorzystywane są jako terapie wspomagające przy leczeniu infekcji koronawirusem.

"Jest to stan podobny do listy z maja ub.r., a więc sprzed pandemii. Na liście obecnie nie ma żadnych produktów, które zostały na nią wpisane po rozpoczęciu pandemii koronawirusa" - podało źródło.

Obecnie obowiązuje też rozporządzenie Rady Ministrów z 10 kwietnia 2020 r., dotyczące produktów, które podlegają zgłoszeniu przy zamiarze wywozu za granicę. Także z tej listy została usunięta część produktów, w tym część środków dezynfekujących. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zakres produktów w rozporządzeniu ma być jeszcze zmniejszony.

Wcześniej Komisja Europejska odnosiła się krytycznie do wprowadzonych w kilku krajach UE ograniczeń na eksport środków ochrony osobistej, leków czy sprzętu medycznego na jednolity rynek. Polska i inne kraje prowadziły w tej sprawie w Brukseli rozmowy z komisarzem Bretonem.

W ubiegłym roku w Polsce weszły w życie znowelizowane przepisy prawa farmaceutycznego, których celem było przeciwdziałanie nielegalnemu wywozowi leków za granicę. Wprowadzone zostały również m.in. kary finansowe za nabycie produktów leczniczych niezgodnie z ich ustawowym przeznaczeniem, a także usprawniono przeprowadzanie inspekcji lub kontroli działalności gospodarczej, polegającej na dystrybucji produktów leczniczych.