statystyki

Matematyczne modele mogą pokazać, kiedy i ilu będzie chorych [ROZMOWA]

autor: Klara Klinger, Grzegorz Osiecki29.03.2020, 17:00
10 lat temu stworzyliśmy model dla grypy. Próbowaliśmy zainteresować nim wtedy stronę rządową. Nie trafiliśmy na osobę, która byłaby w stanie zrozumieć, czym on jest i do czego mógłby być potrzebny

10 lat temu stworzyliśmy model dla grypy. Próbowaliśmy zainteresować nim wtedy stronę rządową. Nie trafiliśmy na osobę, która byłaby w stanie zrozumieć, czym on jest i do czego mógłby być potrzebnyźródło: ShutterStock

Nasze organizmy nie znają tego koronawirusa i żeby zbudować odporność, muszą wytworzyć przeciwciała. Dlatego najlepiej, by kontakt z nim miało całe społeczeństwo - mówi Franciszek Rakowski, doktor nauk fizycznych.

Jak donoszą brytyjskie media, decyzje o wprowadzeniu na Wyspach ostrzejszych środków ochronnych podjęto po tym, jak rządzący zobaczyli raport matematyków o rozprzestrzenianiu się epidemii. Dowodził on, że wirus puszczony samopas zabije miliony.

To prawda, model prof. Neila M. Fergusona z Imperial College London i jego zespołu pokazuje w transparentny sposób, jak może wyglądać rozprzestrzenianie się wirusa bez działań odgórnych, czyli zmian w organizacji życia. Z ich wyliczeń wynika, że jeżeli nie zostaną podjęte żadne środki, to zakazi się około 80 proc. populacji Wielkiej Brytanii, a setki tysięcy osób umrze.

Da się przewidzieć rozwój epidemii na podstawie wyliczeń matematycznych?

Owszem. Matematyczne modele mogą pokazać, kiedy i ilu będzie chorych w danym kraju, a także jaką skuteczność będzie miała izolacja czy zamknięcie szkół. Pozwalają prowadzić działania w sposób racjonalny, a nie na czuja, tworzyć strategie interwencji oraz szacować potencjalne koszty i korzyści różnych opcji.

Magazyn DGP 27 marca 2020

Magazyn DGP 27 marca 2020

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Czyli za pomocą modelu matematycznego można też sprawdzić wydolność systemu ochrony zdrowia?


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane