statystyki

Nasz mózg to zwodziciel jakich mało [GRAPE. Tłoczone z danych]

autor: Joanna Tyrowicz13.04.2020, 19:00
Każdy w Polsce umie podać liczbę ofiar śmiertelnych COVID-19 w naszym kraju, lecz konia z rzędem temu, kto poda liczbę ozdrowieńców – choć z prostej logiki wynika, że przy śmiertelności na poziomie 1,5 proc. ozdrowieńców będzie kilkadziesiąt (!) razy więcej niż ofiar

Każdy w Polsce umie podać liczbę ofiar śmiertelnych COVID-19 w naszym kraju, lecz konia z rzędem temu, kto poda liczbę ozdrowieńców – choć z prostej logiki wynika, że przy śmiertelności na poziomie 1,5 proc. ozdrowieńców będzie kilkadziesiąt (!) razy więcej niż ofiarźródło: ShutterStock

Nasz mózg jest wielkim kłamcą – biolodzy oraz antropolodzy przekonują, że tak nas po prostu ukształtowała ewolucja. Ludzie dysponujący pewnymi wzorcami myślenia częściej przeżywali na pełnej niebezpieczeństw sawannie, tym samym umożliwiając genom (płodząc dzieci) na dalsze przenoszenie tych schematów. Zwodzę Cię Czytelniku? Daj mi spróbować!

Ćwiczenie 1. Jaka jest, Twoim zdaniem, szansa, że przydarzy Ci się poważny wypadek samochodowy? Większość z Was poda jakąś małą liczbę – np. 0,1 proc. Przesadzacie – w rzeczywistości to ryzyko jest niższe. Nie mniej ważne jest jednak to, że podejmując decyzję o narażeniu się na nie – czyli siadając za kierownicą – w praktyce uważasz, drogi Czytelniku, że akurat Ciebie to nieszczęście (raczej) na pewno nie spotka. Natura wyposażyła nasze mózgi zarówno w to, że słabo ogarniamy małe liczby (w szczególności ułamki i procenty), jak i w nadmierny optymizm. Ten drugi gwarantował większą wytrwałość mimo niepowodzeń, to pierwsze nie było nam przez kilkadziesiąt tysięcy lat potrzebne.

Nawet w grupach ryzyka śmiertelność na skutek COVID-19 pozostaje znacząco poniżej 10 proc., co mózgi większości z nas traktują jak małą liczbę. Za to dużą wydaje się nam 5,3 tys. zdiagnozowanych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce albo kilkaset ofiar śmiertelnych dziennie we Włoszech czy Hiszpanii.

Ćwiczenie 2. Opiszę teraz, drogi Czytelniku, dwa zdarzenia – a Ty wskaż, które z nich jest bardziej prawdopodobne? Pierwsze: mężczyzna w wieku lat 75 zapadł na raka płuc. Drugie: mężczyzna w wieku lat 75 zachorował na raka płuc i był palaczem. Zdecydowana większość z Was wybrała zdarzenie drugie, choć to fałsz, bo palacze stanowią tylko pewną część pacjentów cierpiących na tę chorobę.

Natura wyposażyła nas w pamięć podręczną na fakty, które mogą się szybko przydać, bo stereotypy skracają czas potrzebny na podjęcie decyzji i wiążą się z mniejszym wysiłkiem – łatwiej dostrzec niebezpieczeństwo i mniej energii kosztuje, by się przed nim uchronić. Tyle że w przeciwieństwie do sawanny współczesny świat jest bardzo złożony, więc stereotypy wcześniej ratujące życie dziś mogą być bardzo mylące.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane