Lekarze chcą powołania sejmowej podkomisji

autor: Agata Szczepańska14.01.2020, 07:41; Aktualizacja: 14.01.2020, 07:41
Jak argumentuje, jej projekt jest bardzo obszerny, a wersja, która trafiła do Sejmu, znacząco różni się od pierwotnej, poza tym w toku prac rządowych nie uwzględniono dużej części uwag. Podkomisja daje szanse na ich rzetelne omówienie.

Jak argumentuje, jej projekt jest bardzo obszerny, a wersja, która trafiła do Sejmu, znacząco różni się od pierwotnej, poza tym w toku prac rządowych nie uwzględniono dużej części uwag. Podkomisja daje szanse na ich rzetelne omówienie.źródło: ShutterStock

Naczelna Rada Lekarska zaapelowała do posłów o powołanie specjalnej podkomisji, która będzie pracować nad nowelizacją ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Jak argumentuje, jej projekt jest bardzo obszerny, a wersja, która trafiła do Sejmu, znacząco różni się od pierwotnej, poza tym w toku prac rządowych nie uwzględniono dużej części uwag. Podkomisja daje szanse na ich rzetelne omówienie.

Projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty po ponad rocznych pracach został w zeszłym tygodniu przyjęty przez rząd. Przypomnijmy – na mocy porozumienia kończącego w lutym 2018 r. protest rezydentów minister zdrowia powołał specjalny zespół złożony z przedstawicieli środowiska do przygotowania ustawy reformującej system kształcenia podyplomowego. Gotowy projekt wraz z aktami wykonawczymi przekazano do resortu w styczniu zeszłego roku, ale dopiero w maju został on skierowany do konsultacji. Ministerstwo nie uwzględniło wszystkich propozycji, dodało natomiast własne, m.in. kontrowersyjne ułatwienia w zatrudnianiu lekarzy spoza UE. Dalsze etapy prac również się przeciągały, w efekcie nie udało się ich ukończyć przed końcem kadencji. Wznowiono je po wyborach.

Jednak – jak podkreśla lekarski samorząd i nie jest to odosobniony głos w środowisku medycznym – efekt prac jest daleki od oczekiwań środowiska. Zastrzeżenia budzi także sam tryb prac nad projektem.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane