statystyki

Przybędzie lekarzy specjalistów. Niestety, głównie w statystykach

autor: Agata Szczepańska16.01.2020, 08:15; Aktualizacja: 16.01.2020, 08:18
W opinii lekarzy rząd może się też przeliczyć w sprawie wsparcia kadrowego medyków spoza UE

W opinii lekarzy rząd może się też przeliczyć w sprawie wsparcia kadrowego medyków spoza UEźródło: ShutterStock

Nowa ustawa ma sprawić, że w systemie ochrony zdrowia będzie więcej lekarzy ze specjalizacją. Sami medycy w to wątpią – ich zdaniem usprawni ona szkolenie, ale problemów kadrowych nie rozwiąże. Chyba że na papierze.

Nowelizacja ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 537 ze zm.) to dokument długo wyczekiwany przez środowisko. W kończącym protest rezydentów porozumieniu minister zdrowia zobowiązał się do zreformowania systemu kształcenia podyplomowego lekarzy. Nowa ustawa ma wprowadzić długo wyczekiwane przez nich zmiany.

Do projektu przygotowanego przez specjalnie powołany zespół resort dodał własne propozycje, m.in. ułatwiające zatrudnianie w Polsce lekarzy spoza UE. Na zastrzeżenia odpowiadał, że to realizacja postulatu środowiska, które alarmuje, że jest za mało lekarzy w Polsce. Również inne zawarte w noweli przepisy są przedstawiane jako mechanizmy, dzięki którym zwiększy się liczba specjalistów.

W zeszłym tygodniu minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas prezentowania posłom swoich priorytetów na nadchodzącą kadencję mówił, że bez spełnienia tego warunku nie uda się wprowadzić systemowych zmian, a ta nowela daje młodym lekarzom możliwość szybszego wejścia do zawodu.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane