Pilnego spotkania z ministrem zdrowia, policją i praco dawcami chce Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP). Chodzi o przeciwdziałanie atakom na pracowników ochrony zdrowia.
OZZPiP pod koniec października wystąpił do resortu zdrowia z wnioskiem o propagowanie w placówkach medycznych informacji o szczególnej ochronie przysługującej pielęgniarkom i innym pracownikom – podczas wykonywania obowiązków są oni traktowani jak funkcjonariusze publiczni (pisaliśmy o tym: „Pacjent powinien mieć wiedzę o prawach personelu medycznego”, DGP nr 225/2019).
Wczoraj przewodnicząca związku Krystyna Ptok napisała do ministra z prośbą o pilne spotkanie w tej sprawie – z udziałem organizacji reprezentujących pracowników, pracodawców oraz – jako warunek konieczny – policji. Jego celem ma być wypracowanie rozwiązań, które zwiększą nadzór nad bezpieczeństwem placówek leczniczych, oraz ustalenie, jakich zmian prawnych należy dokonać, aby zniwelować ataki na pracowników ochrony zdrowia i pacjentów.
Przypomnijmy, w poniedziałek prokuratura postawiła zarzuty 27-latkowi, który zaatakował trzy pielęgniarki oraz dwie pacjentki w szpitalu w Sieradzu. Na początku listopada w szpitalnym oddziale ratunkowym w Częstochowie agresywny pacjent groził pielęgniarce nożem. Obaj agresorzy byli pod wpływem środków odurzających. Do takich sytuacji dochodzi coraz częściej.