Pakt dla zdrowia, niemal jednym głosem. Co o zdrowiu mówią partie przed wyborami

autor: Klara Klinger, Dominika Sikora, Grzegorz Osiecki11.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 11.10.2019, 22:01
Lekarz, doktor, zdrowie

Postulaty to jedno, drugie – to sposób ich wprowadzenia w życie. Zazwyczaj to o szczegóły wszystko się rozbija. Przy opiece nad osobami starszymi wszyscy mówią o potrzebie wsparcia ich w środowisku domowym przez asystentów, politycy są też zgodni, że nakłady na służbę zdrowia potrzebują gwarantowanego wsparcia z budżetu, a problem kadrowy związany jest nie tylko ze zwiększeniem wynagrodzeń, ale także zmniejszeniem biurokracji.źródło: ShutterStock

Gdyby ukryć nazwiska rozmówców, ciekawe jak szybko czytelnicy rozpoznaliby, kto do jakiej partii należy. Szczegóły rozwiązań nieco się różnią, lecz w ścieżce dojścia do celów nie ma dużego rozdźwięku. Oczywiście tylko w tych kwestiach, które poruszyliśmy – dotyczących zaledwie kilku problemów związanych z naprawą systemu ochrony zdrowia. To niektóre postulaty, które znalazły się w Pakcie dla Zdrowia 2030, który z inicjatywy DGP podpisali przedstawiciele największych ugrupowań.

Postulaty to jedno, drugie – to sposób ich wprowadzenia w życie. Zazwyczaj to o szczegóły wszystko się rozbija. Przy opiece nad osobami starszymi wszyscy mówią o potrzebie wsparcia ich w środowisku domowym przez asystentów, politycy są też zgodni, że nakłady na służbę zdrowia potrzebują gwarantowanego wsparcia z budżetu, a problem kadrowy związany jest nie tylko ze zwiększeniem wynagrodzeń, ale także zmniejszeniem biurokracji.

1 Z sondaży przeprowadzonych przez DGP wynika, że zdaniem większości respondentów – szczególnie osób starszych i kobiet – niezbędne jest stworzenie Funduszu Opiekuńczego. W jaki sposób mógłby on rozwiązać problem opieki nad seniorami?

Łukasz Szumowski PiS (minister zdrowia)

źródło: DGP

Utworzenie Funduszu Opiekuńczego jest odpowiedzią na stojące przed nami wyzwania demograficzne. Fundusz pozwoli na zapewnienie kompleksowej (medycznej i socjalnej) opieki nad osobami niesamodzielnymi, w szczególności nad osobami starszymi. Należy doprowadzić do uruchomienia w każdym powiecie domów dziennej opieki, w których seniorzy mogliby korzystać z różnych form aktywizacji i opieki medycznej. Jednocześnie w szpitalach powiatowych pojawią się dodatkowe łóżka dla pacjentów potrzebujących opieki długoterminowej oraz powstaną powiatowe centra koordynacji opieki domowej.

Tomasz Grodzki Koalicja Obywatelska (senator)

źródło: DGP

Taki fundusz potrzebuje trzech rzeczy – finansowania, kadr i modelu działania. Jeżeli zostaną spełnione powyższe kryteria, to fundusz będzie wykorzystywany w optymalny sposób. Ale co chcemy dzięki niemu uzyskać? Czy chcemy otworzyć więcej zakładów opiekuńczych i domów spokojnej starości dla seniorów, którzy nie wymagają intensywnej opieki? Ale wtedy potrzebujemy decyzji, na jaki model działania Funduszu Opiekuńczego stawiamy. Kolejne pytanie to skąd pozyskać środki? Na pewno nie mogą one pochodzić z dodatkowej składki nakładanej na Polaków. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wyodrębnienie puli środków z budżetu, np. resortu rodziny. Nie jest rozwiązaniem przeznaczenie pieniędzy na Fundusz Opiekuńczy ze środków wykorzystywanych na obsługę systemu ochrony zdrowia. To pieniądze, które muszą iść na leczenie.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Zmienic mechanizm naliczania renty rodzinnej(2019-10-11 11:33) Zgłoś naruszenie 31

  Przede wszystkim nalezy zmienic mechanizm naliczania renty rodzinnej. Przy obecnym sposobie duze straty w poziomie zycia, po smierci meza, ponosza emerytki wdowy, ktore wypracowaly swoja emeryture.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • W...(2019-10-11 11:01) Zgłoś naruszenie 20

  W krajach zachodnich funkcjonuja rozne modele opieki. Proponuje skorzystac z rozwiazan chociazby belgijskich i finskich. Belgijski system bonowy pomocy/opieki domowej uwazam wrecz za wzorcowy.

  Odpowiedz
 • zxc(2019-10-11 10:09) Zgłoś naruszenie 10

  Żaden pakt nie wykształci nam odpowiedniej ilości lekarzy. W przygotowaniu do zawodów medycznych mamy około 15 letnie opóźnienie.

  Odpowiedz
 • Rupert(2019-10-11 15:49) Zgłoś naruszenie 10

  Po co szukać daleko, lub wymyślać nowe rozwiązanie. Skopiować od Czechów i każdy będzie zadowolony. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Gosc(2019-10-11 12:31) Zgłoś naruszenie 00

  Bolączką jest zwiększająca się liczba osób starszych. Potrzebne są rozwiązania systemowe, które pozwolą na: rozbudowane opieki geriatrycznej, częstsze wizyty pielęgniarek środowiskowych, niższe koszty leczenia i rehalibitacji, tańsze domy opieki dla ludzi starszych. Więcej hospicjow. A dla cierpiących bez szans na wyzdrwienie-legalizacja eutanazji na życzenie pacjenta.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane