statystyki

Aptek ubywa, a będzie ich jeszcze mniej

autor: Patrycja Otto18.09.2019, 01:33; Aktualizacja: 18.09.2019, 08:45
Eksperci wskazują na jeszcze jeden pozytyw – dziś apteki, jeśli już powstają, to tam, gdzie ich faktycznie brakuje. We wsiach i w mniejszych miejscowościach od 2017 r. przybyło ponad 300 placówek.

Eksperci wskazują na jeszcze jeden pozytyw – dziś apteki, jeśli już powstają, to tam, gdzie ich faktycznie brakuje. We wsiach i w mniejszych miejscowościach od 2017 r. przybyło ponad 300 placówek.źródło: ShutterStock

Na koniec sierpnia 2019 r. w Polsce było 13,9 tys. placówek, o 522 mniej niż przed rokiem. W 2018 r. zniknęło ich 460.

Ustawa wprowadzająca zasadę apteka dla aptekarza, która weszła w życie w połowie 2017 r., zadziałała tak, jak przewidywano, jednak z opóźnieniem. Jeszcze przez kilka miesięcy otwierano więcej placówek niż zamykano, dopiero 2018 r. przyniósł odwrócenie trendu. Teraz aptek ubywa, i to coraz prędzej.

Zdaniem ekspertów to dopiero początek. Zgodnie z obowiązującymi od czerwca 2017 r. przepisami nową aptekę może prowadzić tylko farmaceuta lub farmaceuci w ramach wybranych spółek osobowych. W przypadku nowych placówek obowiązują kryteria geograficzno-demograficzne: 3 tys. mieszkańców w danej gminie na jedną aptekę oraz minimum 500 m odległości między sąsiadującymi placówkami. Jeśli jednak nowa apteka powstanie w odległości co najmniej 1 km od obecnie istniejącej, kryterium dotyczące liczby mieszkańców nie będzie obowiązywać.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane