Nowa lista refundacyjna i nowe leki na raka piersi

autor: Agata Szczepańska27.08.2019, 07:33; Aktualizacja: 27.08.2019, 08:00
Breast cancer unitów powstać ma 40–50 – w zależności od tego, ile zgłosi się placówek spełniających kryteria. Jak jednak zapewnia minister Szumowski, nie jest to docelowa liczba.

Breast cancer unitów powstać ma 40–50 – w zależności od tego, ile zgłosi się placówek spełniających kryteria. Jak jednak zapewnia minister Szumowski, nie jest to docelowa liczba.źródło: ShutterStock

Już od września dostępne będą nowe opcje terapeutyczne dla pacjentek z rakiem piersi, a w październiku ruszyć ma ok. 40–50 breast cancer unitów – specjalistycznych ośrodków, prowadzących kompleksowe leczenie i rehabilitację.

Wraz z wrześniową listą do refundacji wejdą nowe preparaty w programach lekowych, w tym innowacyjne substancje. W sumie, razem z odpowiednikami, będzie ich 11, co – jak zapewnia minister zdrowia Łukasz Szumowski – oznacza dla pacjentek zmagających się z tą chorobą europejski standard leczenia. Profesor Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, wyjaśnia, że w przypadku jednego z nowych preparatów rozszerzone zostały wskazania – do tej pory stosowany był w leczeniu paliatywnym, teraz będzie podawany również w leczeniu wstępnym, przedoperacyjnym, by zmniejszyć ryzyko przerzutów. Inny z nowych leków podawany jest w połączeniu z hormonami (terapia hormonalna dotyczy ok. 70 proc. kobiet z rozpoznaniem raka piersi) i zapewnia lepsze możliwości sekwencyjnego leczenia hormonalnego.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane