statystyki

Nowa lista refundacyjna i nowe leki na raka piersi

autor: Agata Szczepańska27.08.2019, 07:33; Aktualizacja: 27.08.2019, 08:00
Breast cancer unitów powstać ma 40–50 – w zależności od tego, ile zgłosi się placówek spełniających kryteria. Jak jednak zapewnia minister Szumowski, nie jest to docelowa liczba.

Breast cancer unitów powstać ma 40–50 – w zależności od tego, ile zgłosi się placówek spełniających kryteria. Jak jednak zapewnia minister Szumowski, nie jest to docelowa liczba.źródło: ShutterStock

Już od września dostępne będą nowe opcje terapeutyczne dla pacjentek z rakiem piersi, a w październiku ruszyć ma ok. 40–50 breast cancer unitów – specjalistycznych ośrodków, prowadzących kompleksowe leczenie i rehabilitację.

Wraz z wrześniową listą do refundacji wejdą nowe preparaty w programach lekowych, w tym innowacyjne substancje. W sumie, razem z odpowiednikami, będzie ich 11, co – jak zapewnia minister zdrowia Łukasz Szumowski – oznacza dla pacjentek zmagających się z tą chorobą europejski standard leczenia. Profesor Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, wyjaśnia, że w przypadku jednego z nowych preparatów rozszerzone zostały wskazania – do tej pory stosowany był w leczeniu paliatywnym, teraz będzie podawany również w leczeniu wstępnym, przedoperacyjnym, by zmniejszyć ryzyko przerzutów. Inny z nowych leków podawany jest w połączeniu z hormonami (terapia hormonalna dotyczy ok. 70 proc. kobiet z rozpoznaniem raka piersi) i zapewnia lepsze możliwości sekwencyjnego leczenia hormonalnego.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane