Już od września dostępne będą nowe opcje terapeutyczne dla pacjentek z rakiem piersi, a w październiku ruszyć ma ok. 40–50 breast cancer unitów – specjalistycznych ośrodków, prowadzących kompleksowe leczenie i rehabilitację.
Wraz z wrześniową listą do refundacji wejdą nowe preparaty w programach lekowych, w tym innowacyjne substancje. W sumie, razem z odpowiednikami, będzie ich 11, co – jak zapewnia minister zdrowia Łukasz Szumowski – oznacza dla pacjentek zmagających się z tą chorobą europejski standard leczenia. Profesor Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, wyjaśnia, że w przypadku jednego z nowych preparatów rozszerzone zostały wskazania – do tej pory stosowany był w leczeniu paliatywnym, teraz będzie podawany również w leczeniu wstępnym, przedoperacyjnym, by zmniejszyć ryzyko przerzutów. Inny z nowych leków podawany jest w połączeniu z hormonami (terapia hormonalna dotyczy ok. 70 proc. kobiet z rozpoznaniem raka piersi) i zapewnia lepsze możliwości sekwencyjnego leczenia hormonalnego.
– Nasze działania nie skupiają się tylko na lekach, ale na dobrym standardzie – podkreśla minister Szumowski i zapowiada, że od października rozpocząć mają działalność od dawna wyczekiwane breast cancer unity. Będą to ośrodki wyspecjalizowane w leczeniu tego konkretnego nowotworu – od diagnostyki, przez terapię i rehabilitację, po monitoring skuteczności już po zakończeniu procesu terapeutycznego.
Breast cancer unitów powstać ma 40–50 – w zależności od tego, ile zgłosi się placówek spełniających kryteria. Jak jednak zapewnia minister Szumowski, nie jest to docelowa liczba. Ośrodki te muszą zapewnić pełen wachlarz terapii, mieć możliwość prowadzenia programów lekowych i operacji – warunki określone są w przepisach. Ważne jest przy tym, by były blisko pacjentek, bo taka jest ich podstawowa idea.
Jednocześnie resort pracuje nad rozszerzeniem pilotażu sieci onkologicznej. Obecnie trwa on w woj. świętokrzyskim i dolnośląskim, planowane jest, że dołączą do nich podlaskie i pomorskie. Jak informuje wiceminister Sławomir Gadomski, trwają uzgodnienia uwag zgłoszonych do projektu nowelizacji rozporządzenia pilotażowego. W jego ocenie realnym terminem rozszerzania pilotażu jest 15 września.