Lek dla dzieci po przeszczepach w znacznie obniżonej cenie, preparaty stosowane w łuszczycy, padaczce i chorobie Leśniowskiego-Crohna – to niektóre z nowości na wrześniowej liście refundacyjnej.
Jedną z najbardziej wyczekiwanych zmian jest obniżenie ceny syropu Valcyte podawanego często dzieciom po przeszczepach. Jak informuje wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, odpłatność dla pacjentów zmniejszy się z 931,07 zł do 3,20 zł. Cena tego leku w ostatnich latach znacząco wzrosła, podobnie jak innych preparatów stosowanych również u dorosłych po transplantacji. Wywołało to protesty osób po przeszczepach, choć resort bronił się, że są zamienniki. Pacjenci jednak wskazywali, że przestawienie się na inny lek, nawet odpowiednik, to zawsze w ich sytuacji ryzyko.
Od września na liście leków refundowanych pojawić się ma też m.in. lek Stelara, będący kolejną opcją terapeutyczną w programie lekowym choroby Leśniowskiego-Crohna. Jest on stosowany po niepowodzeniu dotychczasowego leczenia.
Reklama
Do wykazu trafi także nowy lek na łuszczycę stosowany u dorosłych – Enstilar, w postaci piany na skórę, który jest skuteczniejszy od dotychczasowej terapii.
Nowego leku doczekają się także chorzy na POChP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc). Będzie to Symbicort. Jak podkreśla wiceminister Miłkowski, to nowoczesna alternatywa dla inhalatora proszkowego, bo nie wymaga użycia siły wdechu. Lek jest dozowany pod ciśnieniem w formie aerozolu w odmierzonej dawce.
Kolejna nowość to Briviact, lek przeciwpadaczkowy o nowym mechanizmie działania. To kolejna opcja terapeutyczna dla pacjentów, u których dotychczasowe leczenie nie przyniosło spodziewanych efektów.
Na listę wpisany zostanie również Ezehron Duo – złożony lek wygodny w stosowaniu dla pacjentów, który zapewni większą skuteczność terapii hipolipemizującej (w redukcji częstości incydentów sercowo-naczyniowych). Dostępny będzie również na liście 75+, czyli bezpłatnych leków dla seniorów. Już wcześniej minister Łukasz Szumowski informował o tym, że na wrześniowej liście znajdą się również najnowsze opcje terapeutyczne stosowane w leczeniu pacjentek chorych na raka piersi.
Na zmiany na liście wciąż czekają pacjenci z rakiem jelita grubego oraz rakiem prostaty.