statystyki

Chorzy na EB z łatwiejszym dostępem do opatrunków

autor: Agata Szczepańska16.07.2019, 17:00
Od lipca wzrosły dopłaty do opatrunków stosowanych przez chorych na EB

Od lipca wzrosły dopłaty do opatrunków stosowanych przez chorych na EBźródło: ShutterStock

Dystrybucja wyrobów dla chorych na pęcherzowe oddzielanie naskórka (EB) odbywać się będzie przez szpitale. Dzięki temu zmiany na liście refundacyjnej nie będą miały tak znaczącego wpływu na sytuację tej grupy pacjentów, jak ma to miejsce obecnie.

Od lipca wzrosły dopłaty do opatrunków stosowanych przez chorych na EB. Była to już kolejna w ostatnich latach podwyżka cen. Według szacunków pacjentów i ich rodzin miesięczny koszt pielęgnacji wzrósł tym samym do ok. 8 tys. zł. Z przedstawicielami organizacji reprezentujących tę grupę pacjentów spotkał się w zeszłym tygodniu minister zdrowia. Zapewnił po nim, że chorzy (ok. 100 osób) otrzymają niezbędne produkty bezpłatnie „zrefundowane w wizycie lekarskiej”.

Uczestnicy spotkania poinformowali, że opatrunki i wyroby dodatkowe mają być dostarczane przez szpitale (wcześniej rozważano również projekt dystrybucji przez przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej). Ponieważ każdy z pacjentów wymaga innego zestawu środków opatrunkowych, odżywek i leków, listę produktów przez nich stosowanych ma opracować specjalnie powołany zespół z udziałem organizacji ich reprezentujących. Fundacja EB Polska informowała, że w ślad za tymi ustaleniami, w najbliższych dniach mają się ukazać rozporządzenie ministra zdrowia i zarządzenie prezesa NFZ.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane