statystyki

Higienistki bez nadzoru dentysty? Lekarze mówią „nie”

autor: Agata Szczepańska26.06.2019, 19:00
Wykonywanie świadczeń stomatologicznych z zakresu profilaktyki musi być realizowane pod nadzorem lekarskim – przekonują dentyści, odnosząc się do projektowanej nowej podstawy programowej w zawodzie higienistki stomatologicznej. Środowisko nie jest jednak zgodne, czy nauka tej profesji powinna odbywać się w szkole licealnej, czy na studiach.

Wykonywanie świadczeń stomatologicznych z zakresu profilaktyki musi być realizowane pod nadzorem lekarskim – przekonują dentyści, odnosząc się do projektowanej nowej podstawy programowej w zawodzie higienistki stomatologicznej. Środowisko nie jest jednak zgodne, czy nauka tej profesji powinna odbywać się w szkole licealnej, czy na studiach.źródło: ShutterStock

Wykonywanie świadczeń stomatologicznych z zakresu profilaktyki musi być realizowane pod nadzorem lekarskim – przekonują dentyści, odnosząc się do projektowanej nowej podstawy programowej w zawodzie higienistki stomatologicznej. Środowisko nie jest jednak zgodne, czy nauka tej profesji powinna odbywać się w szkole licealnej, czy na studiach.

Resort edukacji zmienia rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach. Nowe zasady mają obowiązywać od 1 września br. Zmiany dotyczą m.in. higienistek stomatologicznych. Propozycje MEN wzbudziły sprzeciw Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (PTS) oraz Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL).

Nowe rozporządzenie mówi, że higienistka powinna być przygotowana do „wykonywania świadczeń stomatologicznych z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej oraz współuczestniczenia w procesie leczenia”. W katalogu znalazły się m.in. realizowanie świadczeń z zakresu profilaktyki stomatologicznej, organizowanie prac związanych ze świadczeniem usług z zakresu stomatologii, wykonywanie czynności administracyjnych i prowadzenia dokumentacji związanej z funkcjonowaniem gabinetu dentystycznego, wykonywanie wstępnych badań stomatologicznych, profilaktycznych, diagnostycznych i zabiegów rehabilitujących jamę ustną. W poprzedniej wersji było „prowadzenie działalności profilaktyczno-leczniczej pod nadzorem i na zlecenie lekarza dentysty oraz utrzymanie gabinetu w gotowości do pracy i prowadzenie promocji zdrowia”.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • hrt(2019-06-27 15:25) Zgłoś naruszenie 42

  Hygienistki pracuja bez nadzoru dentysty w USA i Kanadzie, dziala to bardzo dobrze

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Afa(2019-06-28 13:58) Zgłoś naruszenie 22

  To głupi pomysł według mnie niektóre nie majom pojęcia o swojej pracy

  Odpowiedz
 • Gig(2019-07-10 07:51) Zgłoś naruszenie 21

  W krajach gdzie higienistka może działać samodzielnie występują najniższe wskaźniki próchnicy (np Skandynawia) Wszystko dzięki prowadzonej profilaktyce, w naszym pięknym kraju niestety próchnica i paradontoza szaleją a lekarze bojkotuja profilaktykę. Piękne mamy czasy.

  Odpowiedz
 • Janina(2019-09-16 07:26) Zgłoś naruszenie 10

  Mam 50 lat i jeszcze do niedawna nie wiedziałam kim jest higienistka stomatologiczna, na szczęście kilka lat temu trafiłam do gabinetu gdzie taka pani z sukcesem się mną zajęła. Dobrala produkty, które powinnam stosowac, wytłumaczyła mi też wiele spraw. Teraz chodzę głównie na wizyty kontrolne i czyszczenie, a kiedyś z moimi zębami była naprawdę tragedia. Zastanawia mnie tylko dlaczego do tej pory żaden dentysta nie chciał się mną zająć. Przez cały czas chodziłam na borowanie i zrobiło mi się zapalenie przyzębia o czym nikt mi nie raczył powiedzieć a bylam w tym czasie u wielu lekarzy. Czy działo się tak dlatego bo jakby nie mieli czego leczyć to by nie mieli zarobku?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane