statystyki

Porada pielęgniarska bez stawki 8 zł

autor: Agata Szczepańska05.06.2019, 18:00
medycyna, pielęgniarka, badania, pacjent, szpital, zdrowie

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko podkreśla, że finansowanie porady na pewno będzie dla pielęgniarek korzystniejsze, niż mogłoby wynikać z poprzedniego projektu.źródło: ShutterStock

Wycena nowego świadczenia udzielanego przez pielęgniarki zostanie ustalona w konkursie, resort nie będzie określał stawki. Do konsultacji skierowano nową wersję rozporządzenia w tej sprawie, bez kwoty 8 zł, która pojawiła się w poprzednim projekcie, wywołując oburzenie środowiska.

Wprowadzenie porady pielęgniarskiej to jeden z elementów porozumienia zawartego w zeszłym roku przez resort zdrowia z samorządem i związkiem pielęgniarek i położnych. Na razie ma funkcjonować w specjalistyce, w następnej kolejności również w podstawowej opiece zdrowotnej.

Będzie to nowe świadczenie, wyodrębnione w koszy ku. W jego ramach pielęgniarki będą m.in. ordynować leki, zlecać badania, opatrywać rany. Chodzi o to, by w sytuacjach, kiedy wystarczy konsultacja z pielęgniarką, pacjent nie trafiał do lekarza. W pierwszym projekcie, który pojawił się w kwietniu, przyjęto, że w kolejnych trzech latach specjalistyczne porady lekarskie będą zastępowane przez porady pielęgniarskie, odpowiednio o 3, 5, 7 proc. w skali roku, a jednostkowy koszt porady wyniesie ok. 8 zł.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane