statystyki

Porada pielęgniarska bez stawki 8 zł

autor: Agata Szczepańska05.06.2019, 18:00
medycyna, pielęgniarka, badania, pacjent, szpital, zdrowie

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko podkreśla, że finansowanie porady na pewno będzie dla pielęgniarek korzystniejsze, niż mogłoby wynikać z poprzedniego projektu.źródło: ShutterStock

Wycena nowego świadczenia udzielanego przez pielęgniarki zostanie ustalona w konkursie, resort nie będzie określał stawki. Do konsultacji skierowano nową wersję rozporządzenia w tej sprawie, bez kwoty 8 zł, która pojawiła się w poprzednim projekcie, wywołując oburzenie środowiska.

Wprowadzenie porady pielęgniarskiej to jeden z elementów porozumienia zawartego w zeszłym roku przez resort zdrowia z samorządem i związkiem pielęgniarek i położnych. Na razie ma funkcjonować w specjalistyce, w następnej kolejności również w podstawowej opiece zdrowotnej.

Będzie to nowe świadczenie, wyodrębnione w koszy ku. W jego ramach pielęgniarki będą m.in. ordynować leki, zlecać badania, opatrywać rany. Chodzi o to, by w sytuacjach, kiedy wystarczy konsultacja z pielęgniarką, pacjent nie trafiał do lekarza. W pierwszym projekcie, który pojawił się w kwietniu, przyjęto, że w kolejnych trzech latach specjalistyczne porady lekarskie będą zastępowane przez porady pielęgniarskie, odpowiednio o 3, 5, 7 proc. w skali roku, a jednostkowy koszt porady wyniesie ok. 8 zł.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane