statystyki

Pieniądze dla pielęgniarek i ratowników zagwarantowane

autor: Agata Szczepańska20.08.2019, 19:00
Do końca marca 2020 r. przedłużone zostaną przepisy jednoznacznie utrzymujące środki na wynagrodzenia pielęgniarek i położnych jako oddzielnie kontraktowane. Analogiczne zapisy obejmą ratowników.

Do końca marca 2020 r. przedłużone zostaną przepisy jednoznacznie utrzymujące środki na wynagrodzenia pielęgniarek i położnych jako oddzielnie kontraktowane. Analogiczne zapisy obejmą ratowników.źródło: ShutterStock

Do końca marca 2020 r. przedłużone zostaną przepisy jednoznacznie utrzymujące środki na wynagrodzenia pielęgniarek i położnych jako oddzielnie kontraktowane. Analogiczne zapisy obejmą ratowników.

Takie zmiany przewidują dwa projekty nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1146, ze zm.).

Chodzi o tzw. znaczone środki przekazywane przez NFZ, których placówki medyczne nie mogą przeznaczyć na inne cele niż wyższe płace dla wymienionych w rozporządzeniu grup zawodowych. Jak przypomina Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) – który wnioskował o zmianę obowiązujących przepisów – dotychczasowe zasady przekazywania tych środków miały obowiązywać do 31 sierpnia 2019 r. Według OZZPiP pracodawcy uznawali, że po tym terminie mogą je rozdysponować w dowolny sposób – niekoniecznie korzystny dla pielęgniarek i położnych. Niektórzy nawet rozpoczęli wypowiadać 1200 zł (czyli podwyżkę, która pielęgniarki otrzymały rok temu poprzez włączenie „zembalowego” do podstawy wynagrodzenia) od końca sierpnia br., bez podania przyczyny. Ma to miejsce w niektórych podmiotach w woj. zachodniopomorskim.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane