statystyki

Odłożyliśmy niemal 90 mld zł na zdrowie. Wynagrodzenie lekarzy i pielęgniarek wzrośnie

autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska15.05.2019, 07:38; Aktualizacja: 15.05.2019, 07:46
Dodatkowe pieniądze pochodzą z kieszeni obywateli. Koniunktura jest dobra, więcej osób pracuje i lepiej zarabia. Tym samym więcej płaci na zdrowie.

Dodatkowe pieniądze pochodzą z kieszeni obywateli. Koniunktura jest dobra, więcej osób pracuje i lepiej zarabia. Tym samym więcej płaci na zdrowie.źródło: ShutterStock

Budżet NFZ od połowy roku wzrośnie z 84 do 88 mld zł. Najwięcej otrzymają lekarze rodzinni oraz szpitale, ale to nie skróci radykalnie kolejek.

Dodatkowe pieniądze pochodzą z kieszeni obywateli. Koniunktura jest dobra, więcej osób pracuje i lepiej zarabia. Tym samym więcej płaci na zdrowie.

Większość z tych środków zostanie przeznaczona na podwyżki dla personelu oraz zmniejszenie zadłużenia placówek medycznych. I choć nie ma wydzielonej kwoty na wzrost pensji, to prezes NFZ Andrzej Jacyna oraz Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za finanse, przyznają, że część środków pójdzie na ten cel. – Zwiększamy wyceny, co powinno się przełożyć na wzrost wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia – mówi Sławomir Gadomski.

Niemal 10 proc. więcej dostaną lekarze rodzinni. To realizacja obietnic z zeszłego roku. Lekarze otrzymają od czerwca 156,6 zł, a od października 159 zł stawki kapitacyjnej (kwota, którą lekarz otrzymuje rocznie za każdego zapisanego do niego pacjenta).


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • tyle(2019-05-15 13:44) Zgłoś naruszenie 10

    Po obejrzeniu na INFO w dniu wczorajszym byłego ministra zdrowia , z marszałkiem Kielc. Dochodzę do smutnego wniosku . W służbie zdrowia panuje nie do przyjęcia na dłuższy czas personalne uzurpowanie sobie wyższości . Bo ja lekarz " JA" . Ja jestem , ja wiem , ja muszę . A "Ty " pacjencie musisz się podporządkować , albo szukaj innego lekarza.Nie tylko pacjenci , również personel i lekarski z powołania musi się podporządkować.Jak nie wymusi się dobrego podejście do pacjenta , to nie ma opcji , że podwyżki cokolwiek zmienią. Żadne pieniądze nie poprawią sytuacji zaistniałej. A będzie jeszcze gorzej jak niektórzy lekarze wzorując się na byłym ministrze , identycznie zachowują się wobec pacjentów. Nam są potrzebni tacy sympatyczni , mili , bezinteresowni podobni do marszałka Kielc lekarze. Oczekujemy na zmiany tego systemu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane