statystyki

Odłożyliśmy niemal 90 mld zł na zdrowie. Wynagrodzenie lekarzy i pielęgniarek wzrośnie

autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska15.05.2019, 07:38; Aktualizacja: 15.05.2019, 07:46
Dodatkowe pieniądze pochodzą z kieszeni obywateli. Koniunktura jest dobra, więcej osób pracuje i lepiej zarabia. Tym samym więcej płaci na zdrowie.

Dodatkowe pieniądze pochodzą z kieszeni obywateli. Koniunktura jest dobra, więcej osób pracuje i lepiej zarabia. Tym samym więcej płaci na zdrowie.źródło: ShutterStock

Budżet NFZ od połowy roku wzrośnie z 84 do 88 mld zł. Najwięcej otrzymają lekarze rodzinni oraz szpitale, ale to nie skróci radykalnie kolejek.

Dodatkowe pieniądze pochodzą z kieszeni obywateli. Koniunktura jest dobra, więcej osób pracuje i lepiej zarabia. Tym samym więcej płaci na zdrowie.

Większość z tych środków zostanie przeznaczona na podwyżki dla personelu oraz zmniejszenie zadłużenia placówek medycznych. I choć nie ma wydzielonej kwoty na wzrost pensji, to prezes NFZ Andrzej Jacyna oraz Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za finanse, przyznają, że część środków pójdzie na ten cel. – Zwiększamy wyceny, co powinno się przełożyć na wzrost wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia – mówi Sławomir Gadomski.

Niemal 10 proc. więcej dostaną lekarze rodzinni. To realizacja obietnic z zeszłego roku. Lekarze otrzymają od czerwca 156,6 zł, a od października 159 zł stawki kapitacyjnej (kwota, którą lekarz otrzymuje rocznie za każdego zapisanego do niego pacjenta).


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • tyle(2019-05-15 13:44) Zgłoś naruszenie 10

    Po obejrzeniu na INFO w dniu wczorajszym byłego ministra zdrowia , z marszałkiem Kielc. Dochodzę do smutnego wniosku . W służbie zdrowia panuje nie do przyjęcia na dłuższy czas personalne uzurpowanie sobie wyższości . Bo ja lekarz " JA" . Ja jestem , ja wiem , ja muszę . A "Ty " pacjencie musisz się podporządkować , albo szukaj innego lekarza.Nie tylko pacjenci , również personel i lekarski z powołania musi się podporządkować.Jak nie wymusi się dobrego podejście do pacjenta , to nie ma opcji , że podwyżki cokolwiek zmienią. Żadne pieniądze nie poprawią sytuacji zaistniałej. A będzie jeszcze gorzej jak niektórzy lekarze wzorując się na byłym ministrze , identycznie zachowują się wobec pacjentów. Nam są potrzebni tacy sympatyczni , mili , bezinteresowni podobni do marszałka Kielc lekarze. Oczekujemy na zmiany tego systemu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane