statystyki

Samorząd lekarski za szybszym wzrostem płac

autor: Agata Szczepańska30.07.2019, 20:00
Jednocześnie lekarze protestują przeciwko sposobowi pracy nad projektem tej ustawy, który pominął etap konsultacji społecznych.

Jednocześnie lekarze protestują przeciwko sposobowi pracy nad projektem tej ustawy, który pominął etap konsultacji społecznych.źródło: ShutterStock

Podwyższenie współczynników pracy i kwota bazowa na poziomie średniej krajowej już w tym roku – to postulat Naczelnej Rady Lekarskiej wobec procedowanej nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Dziś zajmie się nią senacka komisja.

Nowelizowana ustawa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1473 ze zm.) stanowi, że minimalne płace to iloczyn wskaźnika przypisanego danym grupom zawodowym i kwoty bazowej. Do określonego w ustawie minimum dochodzi się stopniowo – co roku 1 lipca podwyższając płace będące poniżej tej kwoty. Docelowa wartość ma być osiągnięta w 2022 r. Uchwalona przez Sejm ustawa przewiduje podwyższenie kwoty bazowej z 3,9 tys. zł do 4,2 tys. zł. Od przyszłego roku ma być ona równa średniej krajowej.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane