statystyki

Mniej biurokracji przy wyrobach medycznych

autor: Agata Szczepańska15.05.2019, 16:00
Do konsultacji trafił właśnie projekt rozporządzenia z nowym formularzem.

Do konsultacji trafił właśnie projekt rozporządzenia z nowym formularzem.źródło: ShutterStock

Cztery strony zamiast siedmiu – po krytyce ze strony środowiska resort „odchudza” formularz zlecenia na wyroby medyczne. Wciąż jednak słychać głosy, że to zbędna biurokracja. Zwłaszcza że jeszcze niedawno liczył on tylko dwie strony.

Od kilku tygodni obowiązuje nowy, obszerniejszy wzór papierowego zlecenia na wyroby medyczne. Niezadowolenie z tej zmiany wyrażali zarówno pacjenci, lekarze, jak i producenci. Resort zaproponował więc nowelizację ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1844 ze zm.). Dzięki niej skomplikowana procedura zostanie uproszczona, a zakres zbieranych przy tym danych – ograniczony. Projekt jest już w Sejmie. Zaproponowano w nim m.in. możliwość skorzystania z krótszej, prostszej wersji formularza – ale jedynie w odniesieniu do zleceń weryfikowanych elektronicznie i wybranych kategorii produktów. W konsultacjach pojawiły się sugestie, by był jeden, krótszy i prostszy wzór zlecenia, stosowany w przypadku wszystkich wyrobów medycznych. Resort się do tych uwag przychylił, zapowiadając, że niezależnie od ewentualnego określenia wzorów uproszczonych zmieni również wzór ogólny.

Do konsultacji trafił właśnie projekt rozporządzenia z nowym formularzem. Jak podkreśla wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, będzie w nim mniej stron i mniej pól do wypełniania dla lekarzy. I deklaruje otwartość na kolejne uwagi – również te krytyczne.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane