Rodzic zapłaci za pobyt w szpitalu. Jak nie za prąd, to za łóżko

autor: Agata Szczepańska23.01.2019, 08:33; Aktualizacja: 23.01.2019, 08:40
Rodzic zapłaci za pobyt w szpitalu. Jak nie za prąd, to za łóżko

Rodzic zapłaci za pobyt w szpitalu. Jak nie za prąd, to za łóżkoźródło: ShutterStock

Zakaz pobierania opłat za pobyt z dzieckiem w szpitalu wprowadza przyjęty wczoraj przez rząd projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zapłacić będzie trzeba jedynie za posiłek, pościel i korzystanie z udostępnionego przez placówkę łóżka. Analogiczne zasady będą obowiązywać opiekunów osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Ustawa ma uregulować niejednolite praktyki placówek. Obecnie każda ma własne zasady. Większość obciąża rodziców towarzyszących hospitalizowanym dzieciom opłatami – najczęściej mają zrekompensować zużycie wody i prądu. Część inkasuje je tylko wtedy, kiedy rodzic korzysta z osobnej sali lub łóżka. Niektóre nie żądają żadnych pieniędzy. Opłaty wynoszą od kilku do kilkunastu złotych za dobę lub noc, co przy dłuższym pobycie może być dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Tymczasem obecność bliskich jest korzystna dla małego pacjenta – łagodzi stres, odciąża personel i pozytywnie wpływa na proces leczenia.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • gosc(2019-01-26 12:57) Zgłoś naruszenie 04

  dobrze im, jak dostają 500+ za ********** się to ich stać, chyba, że te matki co mają jedynaki to nie dostają 500+, bo dla chrześcijańskich pisowców to nie są dzieci i mogą umierać z głodu.

  Odpowiedz
 • Nina(2019-01-25 09:28) Zgłoś naruszenie 50

  Opłata za łóżka kupione przez WOŚP? No, no!

  Odpowiedz
 • gosc(2019-01-23 21:04) Zgłoś naruszenie 30

  także jeden wniosek, każde chory płód należy usuwać

  Odpowiedz
 • ANka (2019-01-23 11:36) Zgłoś naruszenie 230

  Opłatami za to, że opiekują się swoimi dziećmi czego w 100% nie zapewnia personel szpitala? Pobyt rodzica powinien być całkowicie darmowy - w większości rzeczach rodzice wyręczają pielęgniarki które zawalone są dokumentacją i innymi rzeczami a przede wszystkim dla zdrowia psychicznego dziecka- to dobrze żeby ktoś z bliskich przy nim był w takim miejscu

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane