statystyki

Nowe wytyczne dla wysyłających karetki: 15 sekund na wskazanie ratowników, którzy wyjadą w ciągu minuty

autor: Agata Szczepańska27.12.2018, 07:21; Aktualizacja: 27.12.2018, 07:24
Odmawiający wysłania zespołu musi podać dzwoniącemu zalecenia dalszego postępowania.

Odmawiający wysłania zespołu musi podać dzwoniącemu zalecenia dalszego postępowania.źródło: Bloomberg

Nie więcej niż 120 sekund powinno trwać przyjęcie zgłoszenia przez dyspozytora; w pilnych przypadkach w ciągu 15 sekund powinien on wskazać zespół ratownictwa, który ma być gotowy do wyjazdu w ciągu minuty – to standardy określone w nowym rozporządzeniu ministra zdrowia.

Resort skierował do konsultacji projekty dwóch rozporządzeń dotyczących systemu ratownictwa: w sprawie ramowych procedur przyjmowania, obsługi zgłoszeń alarmowych i powiadomień o zdarzeniach oraz dysponowania zespołów ratownictwa medycznego przez dyspozytora medycznego oraz w sprawie Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM).

Ten pierwszy jest niezbędny m.in. ze względu na to, że z końcem roku traci moc prawną rozporządzenie z 10 stycznia 2014 r. w sprawie ramowych procedur przyjmowania wezwań przez dyspozytora medycznego i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego (Dz.U. 2014 r. poz. 66). Ponadto w związku z tym, że od zeszłego roku dyspozytornie pracują na podstawie SWD PRM, jest potrzeba ujednolicenia sposobu obsługi zgłoszeń. Ma to też duże znaczenie w kontekście zastępowalności dyspozytorni medycznych (która polega na tym, że jeżeli we właściwej dla danego rejonu jednostce wszyscy dyspozytorzy są zajęci, zgłoszenie jest przekazywane do innej).


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane