Rezydenci nie chcą samodzielności na SOR

autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska13.12.2018, 07:31; Aktualizacja: 13.12.2018, 07:34
lekarz, szpital

Młodzi lekarze mają nadzieję, że sprawa nie jest przesądzona.źródło: ShutterStock

Resort chce delegować lekarzy w trakcie specjalizacji na samodzielne dyżury na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Ma im to pomóc w szkoleniu. Ci się sprzeciwiają, twierdząc, że nie mają wystarczających umiejętności. Ich zdaniem to pomysł na załatanie dziur w grafikach.

Chodzi o zmiany w programach specjalizacyjnych, podpisane niedawno przez ministra zdrowia. Wprowadzono do nich zapisy wynikające z lutowego porozumienia z rezydentami (dotyczące m.in. urlopu szkoleniowego i odpoczynku po dyżurze), ale niezależnie od tego zaproponowano również, by lekarze robiący specjalizację z chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych i pediatrii pełnili dyżury towarzyszące lub samodzielne na SOR bądź izbie przyjęć w placówce, w której odbywają staż lub specjalizację. Spotkało się to ze stanowczym sprzeciwem środowiska.

– Nie chodzi nam o staż na szpitalnym oddziale ratunkowym jako taki – on jest oczywiście potrzebny każdemu lekarzowi. Ale staż polega na tym, że odbywa się go pod nadzorem lekarza medycyny ratunkowej, rezydent ma obok kogoś, z kim może się skonsultować, kto mu pomoże. Wszystko rozbija się o sformułowanie „samodzielny dyżur”, bo nie mamy nic przeciwko dyżurom towarzyszącym – tłumaczy Marcin Sobotka z Porozumienia Rezydentów OZZL.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Artur(2019-01-25 13:55) Zgłoś naruszenie 00

    Do dyżurów na SOR w pierwszej kolejności powinni być zobowiązani ordynatorzy tych oddziałów. Może wszystko zaczęłoby funkcjonować lepiej, gdyby decydenci przestali oglądać świat zza biurka.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane