statystyki

Lekarze składają lojalki uprawniające do wyższych wynagrodzeń

autor: Agata Szczepańska06.09.2018, 07:24; Aktualizacja: 06.09.2018, 08:15
Część lekarzy czeka ze składaniem deklaracji do ostatniej chwili.

Część lekarzy czeka ze składaniem deklaracji do ostatniej chwili.źródło: ShutterStock

Większość uprawnionych złożyła lub zamierza złożyć deklaracje uprawniające do wyższych wynagrodzeń w zamian za lojalki. Choć wielu przyznaje, że są pełni obaw, bo przepisy pozostawiają szerokie pole do interpretacji.

Jutro miną dwa tygodnie od wejścia w życie ustawy z 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1532). To też ostatni dzień na złożenie deklaracji dla lekarzy, którzy chcą otrzymać podwyżkę z wyrównaniem od 1 lipca.

Chodzi o nowe uprawnienia, przysługujące medykom na mocy porozumienia, które zakończyło protest rezydentów. Zgodnie z nim specjaliści zatrudnieni na etacie w szpitalach, którzy zobowiążą się do nieudzielania tożsamych świadczeń w innych placówkach, otrzymają wynagrodzenie w wysokości 6750 zł brutto. Natomiast lekarze w trakcie specjalizacji mogą zarobić dodatkowo 600 zł (lub 700 zł w przypadku dziedziny priorytetowej), jeśli zadeklarują, że dwa z pięciu lat po zakończeniu szkolenia przepracują w Polsce.

Deklaracje spływają

Z sygnałów docierających z placówek wynika, że większość lekarzy jest zainteresowana skorzystaniem z możliwości, jakie dają nowe przepisy.

W jednym z warszawskich szpitali deklaracje do wtorku złożyło 100 proc. uprawnionych. Ale są też podmioty, gdzie takich osób nie ma, bo wszyscy lekarze pracujący na etatach zarabiają więcej niż 6750 zł. Tak jest np. w szpitalu w Oleśnie.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane