statystyki

Lekarz może być związany lojalką dłużej niż trzy lata

autor: Artur Radwan03.12.2015, 07:36; Aktualizacja: 03.12.2015, 08:50
Medyk zwrócił się do pracodawcy z pisemnym wnioskiem o wyrażenie zgody na otworzenie specjalizacji z rehabilitacji.

Medyk zwrócił się do pracodawcy z pisemnym wnioskiem o wyrażenie zgody na otworzenie specjalizacji z rehabilitacji.źródło: ShutterStock

Szpital może zobowiązać lekarza do przepracowania nawet czterech lat od uzyskania specjalizacji. Jego wcześniejsze odejście z pracy będzie się wiązało z proporcjonalnym zwrotem nakładów, jakie placówka poniosła w związku z podniesieniem przez niego kwalifikacji. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Medyk zatrudniony w szpitalu 9 czerwca 2005 r. zwrócił się do pracodawcy z pisemnym wnioskiem o wyrażenie zgody na otworzenie specjalizacji z rehabilitacji. Ten wyraził zgodę. Co więcej, w umowie podpisanej z pracownikiem zobowiązał się do udzielenia mu czteroletniego płatnego urlopu szkoleniowego, a także pokrywania kosztów dojazdów na zajęcia. Z kolei lekarz po uzyskaniu specjalizacji miał obowiązek odpracować w szpitalu cztery lata. Podwładny trzy lata po zakończeniu specjalizacji zwrócił się do pracodawcy z wnioskiem o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z dniem 30 czerwca 2013 r. Dyrektor odmówił i wezwał pracownika do nieodpłatnego odpracowania całego okresu urlopu szkoleniowego.

Z kolei podwładny wyraził gotowość pokrycia 25 proc. całkowitego kosztu jego specjalizacji, tj. 4,5 tys. zł. Motywował to tym, że po zakończeniu specjalizacji przepracował w placówce 3 lata. 30 lipca 2013 r. pracodawca rozwiązał z lekarzem umowę bez wypowiedzenia ze względu na naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych polegających na niezgłaszaniu się do pracy od 1 lipca 2013 r. oraz nieusprawiedliwianiu nieobecności. Pozwał go też do sądu, domagając się od niego zwrotu wydatków, jakie placówka poniosła w związku z płatnym urlopem szkoleniowym. Sąd I instancji nakazał lekarzowi zapłacić szpitalowi 16 tys. zł wraz z ustawowymi odsetkami.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane