statystyki

Szpitale obchodzą lojalki lekarzy

autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska02.10.2018, 07:13; Aktualizacja: 02.10.2018, 07:29
Wzrost wynagrodzeń sfinansuje NFZ, ale pieniądze na pochodne, choćby wyższe stawki za dyżury, muszą wygospodarować pracodawcy.

Wzrost wynagrodzeń sfinansuje NFZ, ale pieniądze na pochodne, choćby wyższe stawki za dyżury, muszą wygospodarować pracodawcy.źródło: ShutterStock

Około 15 tys. lekarzy z 625 placówek złożyło tzw. lojalki – zobowiązanie do pracy w jednym szpitalu w zamian za podniesienie płacy. Tym samym zrezygnowali oni z dodatkowego zatrudnienia. A to z kolei spowodowało, że wiele placówek ma problemy z dopięciem grafików. Już kilkadziesiąt z nich zostało wpisanych na listę podmiotów, w których może wystąpić zagrożenie braku dostępu do świadczeń.

To efekt porozumienia, które w lutym tego roku podpisał z lekarzami minister Łukasz Szumowski. Pod koniec sierpnia weszły w życie przepisy je wdrażające. Chodzi o ustawę z 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1532). Na jej mocy lekarzom specjalistom zatrudnionym na etacie w szpitalach przysługuje podwyżka płacy zasadniczej do 6750 zł brutto – jeśli nie będą wykonywać tożsamych świadczeń gdzie indziej, a ich macierzysta placówka ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Od 3 tys. do 1 tys. zł – tyle wyniosły podwyżki. A kwota, którą do końca roku wyda na ten cel NFZ, to prawie 198,5 mln zł. Średnia podwyżka wynagrodzenia zasadniczego oraz związane z tym podwyższenie dodatku za wysługę lat w skali kraju dla lekarza specjalisty wyniosła: 2252,63 zł. (najwyższa – 2992,19 zł w podlaskim OW NFZ, najniższa – 1009,28 zł w lubuskim).


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Alek(2018-10-02 13:03) Zgłoś naruszenie 00

    to teraz wprowadzą podwyzki dla tych lekarzy co beda pracowac na min. 2 etaty... Czy osoby odpowiedzialne za stan lecznictwa w Poslce w ogole wiedza co robia???

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane