Ważne orzeczenie ws. zwrotu kosztów medykamentów

autor: Paulina Szewioła19.07.2018, 07:48; Aktualizacja: 19.07.2018, 09:32
W sprawę zaangażowane były Biuro RPO i Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

W sprawę zaangażowane były Biuro RPO i Helsińska Fundacja Praw Człowieka.źródło: ShutterStock

Pacjentka ma szansę na refundację leku z konopi, uśmierzającego ból w rzadkiej chorobie. To efekt wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uchylił niekorzystne dla kobiety orzeczenie WSA i decyzję ministra zdrowia.

Sprawa dotyczy pacjentki, która cierpi na schorzenie objawiające się silnymi bólami nóg, uniemożliwiającymi jej normalne funkcjonowanie. Pomocny w zredukowaniu tych dolegliwości mógłby okazać się lek zawierający susz z konopi. Niestety minister zdrowia nie wyraził zgody na jego refundację. Argumentował, że zwrot kosztów w tym wypadku nie jest możliwy, bowiem nie ma dowodów, by marihuana w jej sytuacji przynosiła więcej korzyści niż zagrożeń, a jest droga.

Kobieta zaskarżyła decyzję ministra do sądu. W skardze zarzuciła mu m.in. brak indywidualnego podejścia do sprawy. Podkreśliła też, że skoro minister wydał zgodę na sprowadzenie leku, to tym samym potwierdził, że jest on niezbędny dla skarżącej. Tym bardziej zaskakująca jest odmowa jego refundacji, która w praktyce, ze względu na sytuację finansową pacjentki, uniemożliwia jego użycie.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane