Prof. Gielerak: Ochrona zdrowia wymaga zmian, inaczej pacjenci nie odczują wzrostu nakładów [WYWIAD]

07.07.2018, 07:48; Aktualizacja: 08.07.2018, 09:22
Powinniśmy iść w kierunku ograniczonej, wynikającej z analiz map potrzeb zdrowotnych liczby szpitali regionalnych, funkcjonujących w otoczeniu placówek o niższym poziomie referencyjności, które wykonywałyby mniej skomplikowane procedury czy też kontynuowały leczenie rozpoczęte w ośrodkach specjalistycznych, zlokalizowanych blisko miejsca zamieszkania pacjenta.

Powinniśmy iść w kierunku ograniczonej, wynikającej z analiz map potrzeb zdrowotnych liczby szpitali regionalnych, funkcjonujących w otoczeniu placówek o niższym poziomie referencyjności, które wykonywałyby mniej skomplikowane procedury czy też kontynuowały leczenie rozpoczęte w ośrodkach specjalistycznych, zlokalizowanych blisko miejsca zamieszkania pacjenta.źródło: ShutterStock

Dla większości pacjentów inwestycje w infrastrukturę, sprzęt czy wynagrodzenia pracowników systemu są kwestią drugoplanową. Ważna jest dostępność do lekarza, diagnostyki i nowoczesnych terapii – mówi w wywiadzie dla PAP szef WIM prof. Grzegorz Gielerak, akcentując, że system wymaga zmian zdecydowanych i szybkich.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Kos(2018-07-08 08:02) Zgłoś naruszenie 100

  Nie kombinować tylko uczyć się od mądrzejszych ! Według rankingu Eurostatu jakość wykonywanych usług przez czeską służbę zdrowia należy do najlepszych spośród wszystkich krajów przyjętych w 2004 r. do Unii Europejskiej. Czesi zawdzięczają to przede wszystkim wysokim nakładom finansowym. Po pierwsze: Wydatki na służbę zdrowia w Czechach wynoszą 7,8 proc. PKB (w Polsce 4,67 proc.) Po drugie: Czeski model finansowania opiera się głównie na składkach zdrowotnych odprowadzanych przez pracodawców i pracowników. Od każdego zatrudnionego to 13,5 proc. jego miesięcznych dochodów (w Polsce – 9 proc.), z czego pracownik płaci 4,5 proc., zaś pracodawca dokłada pozostałe 9 proc. Po trzecie: W2008 r. w Czechach wprowadzono płatności przez pacjentów. Każda wizyta u lekarza kosztuje 60 koron (ok. 10 zł), a za dzień pobytu w szpitalu pacjent płaci 200 koron (ok. 32 zł).

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ert@ert-blog.pl(2018-07-07 17:47) Zgłoś naruszenie 40

  Pewnie dlatego Solidaruchy gat. PiS zlikwidowały krajową ewidencje pacjentów, gdzie lekarz w sekundę wiedziałby wszystko i nie musiał wypełniać pół godziny jakichś papierów; zaś na badanie pacjenta ok. 1 minuta...

  Odpowiedz
 • i to by było na tyle(2018-07-07 09:59) Zgłoś naruszenie 40

  Namnożyło się, od 1989 r., przepłacanych urzędników w RP. Do pracy mają garstkę ludzi źle opłacanych. Partyjnych nierobów zaś na stołkach dobrze płatnych multum. A bobrze płatne stanowiska daje legit. PiS. Lekarz ludzie inteligentni, garstka z nich dobrze żyje po przemianach, a reszta dalej zasuwa na ustosunkowanych, partyjnych cwaniaków.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane