statystyki

Zwolnienie lekarskie od asystenta medycznego

autor: Bożena Wiktorowska23.04.2018, 07:49; Aktualizacja: 23.04.2018, 08:32
Kto będzie odpowiadać za zwolnienie? Lekarz dający takie upoważnienie.

Kto będzie odpowiadać za zwolnienie? Lekarz dający takie upoważnienie.źródło: ShutterStock

Od 1 grudnia nie będzie już papierowych zwolnień lekarskich. Pozostawienie możliwości równoległego wystawiania papierowych i elektronicznych zwolnień do 30 listopada – a nie, jak planowano, do końca czerwca – przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw.

Trafił on do Sejmu z inicjatywy posłów Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei rząd skierował do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który wprowadzić ma możliwość wystawiania zwolnień przez personel wspomagający lekarzy. Oba rozwiązania są odpowiedzią na postulaty środowiska medycznego, które od kilku miesięcy przekonywało, że całkowite przestawienie się na e-zwolnienia od 1 lipca jest nierealne. Apelowało też o umożliwienie ich wystawiania asystentom, którzy już teraz często wykonują za lekarzy tego typu czynności. Projekt umożliwi to od 1 lipca.

Wyeliminowanie zwolnień papierowych pozwoli ZUS-owi na większą ich kontrolę. Polska będzie drugim po Włoszech krajem Unii Europejskiej, gdzie będzie działał tylko jeden system. Pozostałe państwa dopuszczają równoległe wystawianie zwolnień w formie papierowej i elektronicznej.

– Gdyby w Polsce połowa zwolnień była wystawiana w formie elektronicznej, to może byśmy zostawili obie możliwości – zauważyła Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane