statystyki

Nie ma odwrotu od e-zwolnień

autor: Bożena Wiktorowska08.02.2018, 07:32; Aktualizacja: 08.02.2018, 09:28
Zakład prowadzi szeroko zakrojoną akcję informacyjną i szkolenia dla lekarzy

Zakład prowadzi szeroko zakrojoną akcję informacyjną i szkolenia dla lekarzyźródło: ShutterStock

 Od 1 lipca wszystkie zwolnienia lekarskie będą wystawiane w formie elektronicznej. Co prawda taka możliwość istnieje od 2016 r., ale bardzo powoli zdobywa popularność wśród medyków. Jeszcze w połowie ubiegłego roku zaledwie 3 proc. z nich wystawiało takie dokumenty. Pod koniec grudnia 2017 r. było to już 7,1 proc.

Co daje elektroniczne poświadczenie niezdolności do pracy? Podczas wizyty lekarz od razu wystawia zwolnienie i wprowadza wymagane dane do systemu. Jest ono dostarczane do ZUS automatycznie, informację dostaje także pracodawca. Przy czym w wysłanej mu kopii nie umieszcza się kodu choroby. Plusy dla lekarza? Nie musi dostarczać papierowych zwolnień do ZUS, przechowywać kopii przez trzy lata ani rozliczać się z bloczków formularzy ZUS ZLA.

Od 1 lipca papierowe bloczki przejdą do historii. – Nie ma odwrotu od elektronicznych zwolnień lekarskich. Zapadła już decyzja, że zakład nie będzie zamawiał nowych papierowych bloczków, więc lekarze nie mają innego wyjścia jak przygotować się do nowej formy potwierdzania niezdolności do pracy.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane