SMS zamiast tradycyjnej recepty

autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska22.02.2018, 07:31; Aktualizacja: 22.02.2018, 08:42
Do Sejmu trafiła właśnie ustawa związana z wprowadzeniem e-recepty

Do Sejmu trafiła właśnie ustawa związana z wprowadzeniem e-receptyźródło: ShutterStock

Żeby wykupić leki, trzeba będzie pokazać w aptece wiadomość ze specjalnym kodem kreskowym. Albo się wylegitymować i podać PIN. Elektroniczny dokument ma zacząć działać jeszcze w tym miesiącu

W ciągu najbliższych kilku dni z e-recepty będą mogli skorzystać pierwsi pacjenci w ramach pilotażu. Do końca roku będą ją realizować wszystkie apteki w kraju, a od 2020 r. obowiązkowo wydawać ją będą wszyscy lekarze.

Jak ma to wyglądać w praktyce? Pacjent dostanie w przychodni bądź szpitalu kod kreskowy – SMS-em lub na papierowym wydruku. Aptekarz zeskanuje kod i będzie widział w swoim komputerze wystawioną przez lekarza receptę. Ale będzie też inny sposób na wykup leków: specjalny PIN plus dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający nasz PESEL. Wylegitymujemy się, podamy PIN i dzięki temu farmaceuta będzie miał wgląd we wszystkie nasze recepty, które nie zostały jeszcze zrealizowane. Żeby to jednak zadziałało, chory będzie musiał założyć Internetowe Konto Pacjenta i zezwolić aptekarzowi na dostęp do recept.

Jak przekonuje w rozmowie z DGP wiceminister Janusz Cieszyński (jest odpowiedzialny za informatyzację służby zdrowia), wprowadzenie e-recept skróci czas ich wystawiania – każdy lekarz zaoszczędzi codziennie około pół godziny. Pacjenci nie będą zaś odsyłani z kwitkiem z apteki z powodu błędów lekarzy. Co więcej, po receptę nie zawsze trzeba będzie udać się do przychodni. Lekarz będzie mógł ją wypisać zdalnie – po konsultacji telemedycznej.

Założenia są zatem bardzo ambitne. A jak w praktyce działać będzie e-recepta, pokazać ma rozpoczynający się pilotaż. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że przynajmniej początki mogą być trudne. Medycy nadal mocno opierają się e-zwolnieniom, niechętnie też, razem z pacjentami, sięgają po możliwość telekonsultacji (mimo że częściowo jest już refundowana przez NFZ).

Pierwszy raz o e-receptach usłyszeliśmy w 2010 r., a pierwsze pilotaże planowano w latach 2012 i 2013. Nie wyszło. Współfinansowany ze środków unijnych system informatyczny, w ramach którego uruchamiano e-receptę (platforma umożliwiająca gromadzenie, analizę i udostępnianie zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych – tzw. P1), nie wypalił. Obecnie realizowany jest plan B. Jeżeli i tym razem coś nie wyjdzie, trzeba będzie zwrócić Brukseli kilkaset milionów złotych.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • jasiępytam(2018-02-22 10:53) Zgłoś naruszenie 153

  Czyli 100 % społeczeństwa musi mieć telefon komórkowy?????????Nawet starcy,kalecy,głusi,niewidomi,dzieci?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Agata(2018-02-22 13:25) Zgłoś naruszenie 61

  co z ochroną danych osobowych?. Nie chcę, żeby aptekarz widział wszystkie moje recepty (np. od psychiatry, od ginekologa). To nie jest przemyślane do końca. Córka miała od ginekologa receptę na podtrzymanie ciąż i zamiast wykupić ją w Poznaniu - tam gdzie mieszka, przyjechała do domu rodzinnego i wykupiła w naszej aptece. Nie doszłam nawet do domu, a już teściowa Pani z apteki gratulowała mi, że będę babcią. A wcale tego nie chciałam, bo córka była panną i ślub brali w następnym roku.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Tedy(2018-02-22 21:23) Zgłoś naruszenie 01

  do Teda: czytaj ze zrozumieniem; córka miała receptę papierową a nie e-receptę.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-02-22 23:04) Zgłoś naruszenie 00

  Czekamy na e-leki , e-szpitale , e-zabiegi i e-lekarzy . A pacjenci , oczywiście , powinni rejestrować się internetowo ...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane