statystyki

Minister zdrowia chce postawić na leczenie prewencyjne. Eksperci są sceptyczni

autor: Klara Klinger13.02.2018, 07:19; Aktualizacja: 13.02.2018, 09:37
Lekarz, zdrowie, szpital

W Polsce nie ma kompleksowego, spójnego i sprawnego systemu profilaktyki zdrowotnejźródło: ShutterStock

Minister zdrowia chce postawić na leczenie prewencyjne. Pomysł dobry, ale wykonanie mało realne – komentują specjaliści.

Pierwszym krokiem miałoby być wypracowanie listy badań dostępnych dla każdego pacjenta w podstawowej opiece zdrowotnej. Drugim – wprowadzenie systemu, który umożliwiłby ich wykonywanie. Zdaniem ministra Łukasza Szumowskiego to zadanie dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. – Lekarze POZ mogliby otrzymywać środki przeznaczone na badania profilaktyczne, które należałoby zwrócić w razie ich niewykorzystania – tłumaczył w rozmowie z DGP szef resortu zdrowia. W grupie obowiązkowych badań – jego zdaniem – powinny się znaleźć m.in. badania poziomu cukru, kolonoskopia w pewnym wieku, USG lub mammografia piersi czy cytologia i u pacjentów z cukrzycą hemoglobina glikowana – badania, dzięki któremu można sprawdzić, jak kształtował się poziom glukozy we krwi przez ostatnie trzy miesiące i czy leczenie przebiega właściwie.

Obecnie lekarz POZ ma tylko obowiązek wykonywania bilansu dzieci do 19. roku życia (sprawdza m.in. wzrok, słuch, wagę, wzrost), a także szczepień. Dodatkowo – za co otrzymuje osobne finansowanie – powinien wykonywać badania profilaktyczne pod kątem chorób sercowo-naczyniowych (dla pacjentów od 35. do 55 r. życia co pięć lat). Jest wiele programów, które lekarze mogą, ale nie muszą realizować, np. profilaktyka raka piersi, jelita grubego czy gruźlicy. Jeżeli placówki chcą w nich uczestniczyć, mogą w tym celu podpisać z NFZ osobną umowę.

Brak spójnego systemu


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Ruda(2018-02-14 12:36) Zgłoś naruszenie 10

    Niech lepiej naprawia ustawę o medycznej marihuanie, która rozwalił były minister zeby ludzie chorzy mogli zacząć w końcu się leczyć. W Polsce byly panstwowe uprawy. Byle jaka ustawe wprowadzili tylko po to żeby zamknąć ludziom usta. Strojom sobie z chorych zarty. W aptece oleju nie dostaniesz bo do dzisiaj nie zarejestrowano żadnego preparatu od momentu wprowadzenia ustawy. Pięknie się władza przygląda tej sprawie. Ma gleboko gdzieś Polaków którzy potrzebują leczenia

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane