statystyki

Kod pocztowy wciąż decyduje o dostępie do badań

autor: Agata Szczepańska20.02.2018, 17:00
Jak zgodnie podkreślają eksperci, skuteczność leczenia jest tym większa, im wcześniej zostanie wykryta choroba

Jak zgodnie podkreślają eksperci, skuteczność leczenia jest tym większa, im wcześniej zostanie wykryta chorobaźródło: ShutterStock

 To przykładowe dane z najnowszego zestawienia Fundacji Onkologicznej Alivia. Wynika z niego, że czas oczekiwania na badanie może się różnić w zależności od województwa nawet trzykrotnie, a w niektórych regionach szybciej można je zrobić w trybie zwykłym niż gdzie indziej w trybie nagłym.

Fundacja przygotowała raport na podstawie danych z prowadzonego przez nią portalu Kolejkoskop, który pomaga pacjentom znaleźć najkrótszą kolejkę do badania rezonansem magnetycznym lub tomografem komputerowym. Wyniki najnowszego zestawienia pokazują, że choć sytuacja w poszczególnych województwach się zmienia, nadal utrzymują się duże nierówności. Pacjent ze Śląska na tomografię komputerową czeka o połowę dłużej w trybie pilnym niż chory z Podlasia w zwykłym. W przypadku rezonansu magnetycznego pacjenci z kilku województw czekają na badania w trybie pilnym dwa albo i trzy razy dłużej niż chorzy z woj. świętokrzyskiego. Z czego to wynika? – Na pewno nie z braku sprzętu, bo mnóstwo aparatury stoi. Raczej też nie z liczby lekarzy, skoro np. w kujawsko-pomorskim w ciągu kilku miesięcy udało się zmniejszyć kolejki o trzy czwarte – ocenia rzecznik Alivii Wojciech Wiśniewski.

Prof. Andrzej Urbanik, kierownik Katedry Radiologii CM UJ i prezes Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego, dodaje, że trudno znaleźć przyczyny różnic bez znajomości wszystkich okoliczności. Zwykle w tym kontekście wskazuje się na pieniądze, limity, a także kwestie organizacyjne. – Ale bez szczegółowych danych nic pewnego nie da się powiedzieć – ocenia.


Pozostało jeszcze 33% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane