statystyki

Powiat ma prawo określić godziny otwarcia aptek. Nawet bez aprobaty samorządu zawodowego

autor: Leszek Jaworski06.02.2018, 09:39; Aktualizacja: 06.02.2018, 11:20
apteka

W orzecznictwie podkreśla się również, że ustalenie rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych w drodze uchwały rady powiatu niewątpliwie stanowi ograniczenie swobody prowadzenia działalności gospodarczejźródło: ShutterStock

Rada powiatu podjęła uchwałę w sprawie określenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r. Projekt aktu został zaopiniowany przez burmistrzów i wójtów z terenu powiatu oraz okręgową izbę aptekarską, ale do aptekarzy nikt się o opinię nie zwracał. Czy projekt uchwały powinien być uzgodniony z aptekarzami? Czy rada mogła podać w załączniku do uchwały numery telefonów do aptek, jak i podmiotów je prowadzących lub farmaceutów w nich zatrudnionych?

Sprawa ustalania dyżurów aptek budzi od lat olbrzymie emocje właścicieli placówek, którym często dyżury są narzucane wbrew ich woli. Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika jednak, że zaopiniowanie projektu uchwały ustalającej rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych nie jest konieczne. Procedura podejmowania tego aktu określona w art. 94 ust. 2 ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (dalej: p.f.) przewiduje jedynie zasięgnięcie opinii wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) gmin z terenu powiatu i samorządu aptekarskiego. Pogląd ten wyrażono m.in. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 12 października 2017 r. (sygn. akt III SA/Po 503/17). Sąd wyraźnie stwierdził, że procedura z art. 94 ust. 2 p.f. nie przewiduje, aby uchwałodawca musiał się zwracać o opinię do przedsiębiorców i farmaceutów. Zdaniem sądu rada powiatu może skorzystać z konsultacji i uwzględnić stanowisko właścicieli aptek, jednak nie jest to wymagane.

Odpowiedź na drugie pytanie również znajdziemy w wyżej wymienionym wyroku. Poznański sąd administracyjny odniósł się m.in. do zarzutu aptekarza, że przez publikację numerów telefonów doszło do naruszenia prywatności farmaceutów. Sąd stwierdził, że numery telefonów do aptek czy aptekarzy można wyszukać w internecie bez jakiejkolwiek trudności. Trudno więc uznać, że doszło do naruszenia prywatności.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane