statystyki

Więcej pacjentów skorzysta z hospicjów. Jest rozporządzenie ministra zdrowia

autor: Agata Szczepańska30.01.2018, 07:55; Aktualizacja: 30.01.2018, 08:42
Stwardnienie rozsiane zostanie włączone do wykazu nieuleczalnych chorób, w których udzielane są świadczenia gwarantowane z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Stwardnienie rozsiane zostanie włączone do wykazu nieuleczalnych chorób, w których udzielane są świadczenia gwarantowane z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.źródło: ShutterStock

Chorzy na stwardnienie rozsiane będą mogli zostać objęci opieką paliatywną – przewiduje nowe rozporządzenie, którego projekt skierowano do konsultacji. Umożliwi ono także pracę w hospicjach opiekunom medycznym.

Projekt zmienia rozporządzenie ministra zdrowia z 29 października 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (Dz.U. poz. 1347 oraz z 2017 r. poz. 236) i dostosowuje przepisy dotyczące leczenia bólu do obowiązujących standardów.

Wprowadzone zostanie w tym celu nowe świadczenie: „Leczenie bólu zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej za pomocą leków dostępnych w Polsce”. To jakościowy postęp, bo w obecnej wersji jest mowa o „leczeniu zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia”, czyli schemacie stosowania leków przeciwbólowych opracowanym przez WHO ponad 30 lat temu.

Stwardnienie rozsiane zostanie włączone do wykazu nieuleczalnych chorób, w których udzielane są świadczenia gwarantowane z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • sik(2018-01-30 19:45) Zgłoś naruszenie 30

  Dobre i to ale brakuje tych hospicjów w których mogą być ci chorzy mimo iż podobno jedno miejsce w nim jest tańsze niż w szpitalu ale jednak o wiele droższe niż w domu z opieką rodziny. I w tym jest problem, którego ministerstwo jak na razie nie próbuje rozwiązywać i zmieniać.

  Odpowiedz
 • aa(2018-01-30 14:24) Zgłoś naruszenie 20

  Dobre choć tyle.

  Odpowiedz
 • Ana Kolk(2018-01-31 03:14) Zgłoś naruszenie 14

  Opieka paliatywna to nic innego, jak mordowanie ludzi przez służby medyczne. Hospicja to miejsca​ służące do tego procederu. Czyżby księżulkom ubyło pracy bo dużo ludzi wyjechało z kraju?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • YOG{(2018-02-17 19:07) Zgłoś naruszenie 00

  W Polsce tylko hospicja bo medycyna jest na poziomie zero.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane