statystyki

Rezydenci nareszcie doczekali się konkretów

autor: Agata Szczepańska22.01.2018, 07:41; Aktualizacja: 22.01.2018, 08:32
Spotkanie minstra z lekarzami rezydentami

Spotkanie minstra z lekarzami rezydentamiźródło: PAP
autor zdjęcia: Jakub Kamiński

Pierwsze spotkanie rezydentów z nowym ministrem zdrowia przyniosło nadzieję na przełom. Obie strony podkreślały, że padły konkretne propozycje, ale dżentelmeńska umowa zabrania im mówić o szczegółach.

Widać światełko w tunelu – ocenił po trwającym blisko pięć godzin spotkaniu minister Łukasz Szumowski. Przedstawiciele rezydentów dodali, że tunel ten jest długi i głęboki, ale oni również nie kryli optymizmu.

Przed spotkaniem minister deklarował, że dialog to nie dwa monologi. Mówił też, że idzie na spotkanie z konkretnymi propozycjami. Właśnie dialogu i konkretów oczekiwali młodzi lekarze. Padły propozycje dotyczące najważniejszego dla nich postulatu, czyli szybszego wzrostu nakładów na zdrowie. Jest to – mówili – warunek brzegowy, umożliwiający dalsze negocjacje.

Rezydenci domagali się, by na ochronę zdrowia przeznaczane było 6,8 proc. PKB do 2021 r. Resort zdrowia zaproponował stopniowy wzrost nakładów do 6 proc. PKB do 2025 r. Poprzedni minister Konstanty Radziwiłł mówił, że to minimalny próg, który może być zwiększony, jeśli sytuacja budżetu na to pozwoli. Lekarze gotowi byli do ustępstw – na poprzednim spotkaniu mowa była o 6 proc. PKB w 2023 r. Jakie propozycje padły tym razem, o tym dziennikarzy nie poinformowano. Do porozumienia jeszcze długa droga, ale obie strony wyszły ze spotkania zadowolone, a to coś nowego.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • ?(2018-01-22 09:10) Zgłoś naruszenie 38

    no to za ile się zgodzili pracować?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • czytelnik(2018-01-23 09:31) Zgłoś naruszenie 01

    ten kraj nadaje się na to, aby takich idiotów jak lekarz na emigracji wykształcić za darmo

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane