Wiceminister zdrowia o rezydentach: Ich wynagrodzenie nie jest zapłatą za pracę. W innych zawodach nie ma płatnych specjalizacji

06.10.2017, 13:20; Aktualizacja: 06.10.2017, 14:00
Protest rezydentów

Protest rezydentówźródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

Wynagrodzenie za rezydenturę nie jest zapłatą za pracę - lekarze to jeden z niewielu zawodów, które mają finansowane zdobywanie dodatkowych kwalifikacji, specjalizacji; inni np. prawnicy, takiej możliwości nie mają – mówiła w piątek wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (35)

  • Tomek(2017-10-06 16:20) Zgłoś naruszenie 1549

    Pani minister musi się dokształcić ewidentnie kłamie - lekarz rezydent podpisuje umowę o prace i ją wykonuje !

    Odpowiedz
  • Podatnik(2017-10-06 16:36) Zgłoś naruszenie 1239

    Zdobywanie kwalifikacji "za darmo"? Niech p. minister nie chrzani , wyjazdy na kursy, szkolenia, konferencje młodzi lekarze finansują z kieszeni własnej lub rodziny. A pieniądze , które otrzymują rezydenci to WYNAGRODZENIE za PRACĘ. Podpisują przecież umowę o pracę.

    Odpowiedz
  • marta.b(2017-10-06 16:41) Zgłoś naruszenie 1117

    Pani minister chyba nie zdaje sobie sprawy kto faktycznie pracuje w publicznej ochronie zdrowia - wystarczy iść na Żwirki gdzie odbywa się protest - specjaliści NIE prowadzą tam pacjentów, tylko doradzają rezydentom, gdyż jest ich na cały oddział ze 4 na 10 rezydentów. Ponadto gdyby rezydenci nie byli potrzebni, obecnie przez protest nie byłoby odwoływanych operacji, badań i przyjęć na oddziały. Na harówce rezydentów cały system stoi, uczą się od siebie nawzajem i łaskę robią płącąc 2200zł za etat!? Ta wypowiedź jest skandaliczna.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Rezydentka(2017-10-06 18:54) Zgłoś naruszenie 847

    Rozumiem,że Za PRACĘ, którą wykonuję od 5 lat na rzecz szpitala zgodnie ze słowami niedouczonej Pani Wiceminister mam prawo zażądać wynagrodzenia 5 lat wstecz, skoro do tej pory płacono mi te 2200 wyłącznie za naukę?

    Odpowiedz
  • Zadziwiony(2017-10-06 18:56) Zgłoś naruszenie 561

    Czyli te pieniądze są na doszkalanie, a podpisywana umowa o pracę na pelen etat w ramach rezydentury jest na kwotę 0 złotych? Z tego co wiem, to minimalna za pełen etat to 2000brutto XD już nie wiedzą, jak kłamać, żeby to miało ręce i nogi

    Odpowiedz
  • Rezydentka(2017-10-06 19:03) Zgłoś naruszenie 525

    Tylko jednym słowem można skomentować niedouczenie tej pani- DYMISJA!!

    Odpowiedz
  • Rezydent(2017-10-06 19:26) Zgłoś naruszenie 465

    Żenujący brak wiedzy na temat pracy rezydentów. KOMPROMITACJA. DYMISJA !

    Odpowiedz
  • Rezydentt(2017-10-06 19:47) Zgłoś naruszenie 464

    Jej wypowiedź w bardzo wymowny sposób odzwierciedla podejście całego MZ do rezydentów. Ludzie bez właściwego wykształcenia, bez odpowiedniej wiedzy dzierżą najwyższe stanowiska w Państwie! I potem puszczają w eter takie wypowiedzi... Boże, widzisz to i nie grzmisz!

    Odpowiedz
  • dam_skc(2017-10-06 20:43) Zgłoś naruszenie 325

    Rozumiem, że ta Pani nie doczekała się jeszcze swojej kolejki do psychiatry. Ochrona zdrowia rezydentami stoi!

    Odpowiedz
  • lekarz(2017-10-06 18:44) Zgłoś naruszenie 285

    WTF???

    Odpowiedz
  • sdi(2017-10-06 21:49) Zgłoś naruszenie 265

    Co za chory kraj... Chyba nie ma innego, w kórym lekarze byliby zmuszeni do strajku głodowego w walce o lepsza opiekę zdrowotną nas wszystkich. Na dodatek ani tego ani innych rządów, to nie obchodzi. Żałosna jest aktualna opozycja, gdzie ona w ogóle się podziała ? A media wolą mówić o aborcji niż o strajku głodowym...

    Odpowiedz
  • HE HE NARA(2017-10-06 21:16) Zgłoś naruszenie 266

    Chamska i arogancka retoryka tego babiszona pozbawiła mnie złudzeń - jeszcze rok temu myślałem, że może się coś poprawi, może uda się coś wywalczyć - a teraz już wiem, że trzeba stąd jak najszybciej wy pier ...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Aga.(2017-10-06 19:47) Zgłoś naruszenie 234

    Przykre że minister zdrowia który był prezesem Naczelnego Izby Lekarskiej mówi takie rzeczy. On został politykiem a nie lekarzem mimo wykształcenia. Taki człowiek nie nadaje się na sprzątaczke nikogo nie obrażająć. Wstyd że PIS ma takiego głupka na tak ważnym społecznie stanowisku. A izby Lekarskie mają wśród swoich urzędników wiele osobników na podobnym poziomie.

    Odpowiedz
  • NIE DZIWI NIC- WYPOWIEDZIAŁA SIĘ PIELĘGNIARKA...(2017-10-06 22:50) Zgłoś naruszenie 1614

    Ta wicemiister to pielęgniarka, więc czego się można spodziewać ?? Bardzo prymitywna wypowiedź i wyjątkowo ograniczone myślenie. PRZED SWOJĄ DYMISJĄ powinna podać do publicznej wiadomości, gdzie pracowała i jaką brała pensję kiedy pielęgniarka "zainwestowała w siebie", Pierwsze wykształcenie posiadała średnie - absolwentka Liceum Medycznego w Nowym Sączu, dopiero po latach mgr.....Moje pytanie jest zasadne, bo m.in.taki wpis widnieje na stronie Szczurek -Żelazko.eu w zakladce- o mnie: Szczurek-Żelazko o sobie pisze tam tak : "Staram się karierę zawodową łączyć z dalszym podnoszeniem swoich kwalifikacji...". A to hipokrytka !!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Racjonalista(2017-10-06 19:56) Zgłoś naruszenie 1082

    TE PAZERNE HIENY - DOKTORKI CHCĄ ZNOWU WYŁUDZIĆ KOLEJNE PODWYŻKI. TYLKO KASA IM W GŁOWIE.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Konstytutywna(2017-10-07 08:47) Zgłoś naruszenie 820

    Pielęgniarki 4x400brutto. Prosta matematyka. Na rękę wychodzi ok.416 zl. Pięknie to tylko brzmi. Od 2020 roku pielęgniarka ma zarabiać tyle co opiekun medyczny po rocznej szkole w trybie zaocznym. To chore ze pielęgniarki ucza sie 5 lat i maja tyle samo zarabiać. To jest dopiero dramat. A lekarze po rezydenturze zarabiają więcej i dlaczego nikt o tym nie mówi? Malo kto od razu po studiach zarabia 2200 zł. Niektórzy maja mniej.

    Odpowiedz
  • Patriota7(2017-10-06 20:13) Zgłoś naruszenie 89

    Pis to typowi złodzieje sami kradną przy korycie a młodym lekarzom ochłap. Czas oderwać od władzy aferzystów z Pis.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Znowu POtomstwo postkomunistyczne----miesza jak(2017-10-07 11:19) Zgłoś naruszenie 613

    na ulicy z kodami nie daje rady.?????Inni nawet światowej sławy młodzi zdolni,radzą sobie za granicą,a postkomunistyczni potomkowie chcą zarabiać,tyle co ich emerytowani rodzice.Parodia !!!!!!!

    Odpowiedz
  • Srednio....(2017-10-08 08:38) Zgłoś naruszenie 51

    Srednio w UE publiczne naklady na zdrowie sa 3,5 krotnie wyzsze niz na polityke prorodzinna. Gdybysmy te relacje przeniesli na grunt Polski, naklady publiczne na zdrowie wynioslyby powyzej 11-12% PKB, a nie 4,75% PKB.

    Odpowiedz
  • Pozdrawiam Rezydentow(2017-10-08 08:02) Zgłoś naruszenie 40

    Na zdrowie powinnismy przeznaczac lacznie 10% PKB / naklady publiczne 8% PKB, doplaty z prywatnej kieszeni pacjenta 2% PKB/ czyli na dzien dzisiejszy 200 mld zl +, czyli tyle samo jak na system emerytalny lub wiecej. Takie proporcje obowiazuja na Zachodzie. ----- Pozdrawiam Rezydentow.

    Odpowiedz