Polacy nie rezygnują z palenia. Drastyczne ostrzeżenia nie odstraszyły palaczy

autor: Patrycja Otto09.08.2017, 07:42; Aktualizacja: 09.08.2017, 08:00
W 2017 r. legalna sprzedaż może przekroczyć 35 mld sztuk.

W 2017 r. legalna sprzedaż może przekroczyć 35 mld sztuk.źródło: ShutterStock

Drastyczne ostrzeżenia na opakowaniach papierosów nie odstraszyły klientów i nie doprowadziły do zahamowania sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Obrazki przedstawiające skutki palenia papierosów, których zamieszczanie na paczkach nakazała dyrektywa tytoniowa, miały przekonać palaczy do zerwania z nałogiem. Tak się jednak nie dzieje, choć mija już ósmy miesiąc, odkąd na rynku oferowane są papierosy w tego rodzaju opakowaniach.

Ten rok jest trzecim z rzędu, w którym sprzedaż legalnych wyrobów tytoniowych rośnie. Potwierdzają to koncerny tytoniowe, wskazują też na to rosnące wpływy z akcyzy tytoniowej. Jak wynika z najnowszych danych resortu finansów za pierwsze półrocze tego roku, wyniosły one nieco ponad 9 mld zł. Rok wcześniej było to 8,9 mld zł. Eksperci branżowi szacują w tym roku utrzymanie dynamiki sprzedaży osiągniętej w 2016 r. Wówczas Polacy wypalili 34,7 mld sztuk papierosów z banderolą, o 1,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Jeśli te prognozy się potwierdzą, legalna sprzedaż przekroczy 35 mld sztuk.

Byłby to wynik wciąż gorszy niż w latach 2012–2013, kiedy konsumpcja przekraczała nawet 40 mld sztuk. Magdalena Włodarczyk z Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego zauważa jednak, że w 2014 r. miała miejsce podwyżka podatku akcyzowego. Przyczyniła się do wzrostu cen papierosów średnio o 1,5 zł na paczce, co spowodowało odpływ konsumentów na nielegalny rynek. Obecnie ceny są stabilne.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Głupota urzędników(2017-08-09 19:39) Zgłoś naruszenie 50

    Żadna nowość. Nigdzie nie działa. A w Australii gdzie są jeszcze bardziej restrykcyjne przepisy ilość palących WZROSŁA. Szara strefa też. Zawsze tak jest jak urzędnicy zabierają się za dyktowanie dorosłym ludziom co i jak im wolne. Efekty prohibicji ktoś pamięta? Powstała mafia - to jedyny efekt

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane