statystyki

Zdrowsze dzieci i młodzież: Szkolna pielęgniarka nie tylko przyklei plaster

autor: Aleksandra Kurowska26.06.2017, 07:13; Aktualizacja: 26.06.2017, 09:19
medycyna, pielęgniarka, badania, pacjent, szpital, zdrowie

Szkolne pielęgniarki miałyby nadal być opłacane z NFZ, ale na innych zasadach.źródło: ShutterStock

Rząd ma plan, jak lepiej zatroszczyć się o zdrowie najmłodszych. W szkołach mają być regularnie pielęgniarki, które nie tylko przykleją plaster, ale będą prowadzić profilaktykę. Pomóc w tym mają zmiany finansowania.

– Pracujemy nad założeniami do ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży. To pierwsza kompleksowa regulacja w tym obszarze – potwierdza DGP Józefa Szczurek-Żelazko, sekretarz stanu w resorcie zdrowia. Jak nieoficjalnie wiadomo, szczegóły mogą być podane już wkrótce.

Polskie dzieci coraz częściej chore

Polskie dzieci coraz częściej chore

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Na razie resort ma prawie gotową inną ważną ustawę – o podstawowej opiece zdrowotnej (POZ). Kwestie organizacji opieki nad dziećmi i młodzieżą w środowisku nauczania i wychowania nie są tam szczegółowo rozwinięte, ale znajdują się zapisy mówiące m.in. o tym, że zespół POZ będzie współpracował ze szkolnymi pielęgniarkami. – Chcemy stworzyć takie rozwiązania, by opieka gwarantowała m.in. monitorowanie działań na rzecz poprawy stanu zdrowia dzieci i młodzieży – wskazuje wiceminister. Podkreśla, że w ostatnim okresie sposób finansowania tych świadczeń spowodował, że opieka była niewystarczająca.

Od wf po stołówkę

– Pielęgniarki w szkołach, szczególnie tych małych, są raz w tygodniu lub nawet co drugi tydzień. Trudno mówić w takiej sytuacji o opiece zdrowotnej nad uczniami, spójnych działaniach w zakresie profilaktyki – uważa wiceminister. Zdarzają się za to często działania akcyjne, niespójnie organizowane przez lokalne samorządy czy organizacje pozarządowe.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • bogu(2017-06-26 10:09) Zgłoś naruszenie 30

    Nie ogłupiajcie ludzi ! W czasach ,,złego,, PRL-u w każdej szkole była na stałe pielegniarka i lekarz dentysta Regularnie były przeprowadzane badania stanu zdrowia młodzieży i profilaktyka zdrowotna , leczenie uzębienia

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane