statystyki

Zbyt dużo dzieci poza systemem ochrony zdrowia

autor: Aleksandra Kurowska03.07.2017, 07:55; Aktualizacja: 03.07.2017, 08:25
Spośród 4,6 mln wizyt bilansowych, które powinny się odbyć w populacji dzieci do 18. roku życia, odbyło się zaledwie 1,287 mln, czyli niewiele ponad jedna czwarta (dane za 2012 r.).

Spośród 4,6 mln wizyt bilansowych, które powinny się odbyć w populacji dzieci do 18. roku życia, odbyło się zaledwie 1,287 mln, czyli niewiele ponad jedna czwarta (dane za 2012 r.).źródło: ShutterStock

Brakuje ciągłości opieki zdrowotnej nad noworodkiem po opuszczeniu szpitala – twierdzi rzecznik praw dziecka i prosi ministra zdrowia o przepisy, które mogłyby rozwiązać problem.

Tydzień temu resort zdrowia prezentował założenia do przepisów dotyczących zapewnienia medycyny szkolnej. Plany te jako pierwszy opisał DGP. Przy okazji zwracaliśmy uwagę, że według badań nawet co dziesiąte dziecko w Polsce pozostaje poza systemem publicznej ochrony zdrowia. Po porodzie nie jest śledzony jego los. Na to samo kilka dni później zwrócił uwagę Marek Michalak, rzecznik praw dziecka. W wystąpieniu generalnym do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła wskazuje na brak narzędzi prawnych kontrolujących losy dziecka w przypadku niezgłoszenia się przez rodzica (opiekuna prawnego) do placówki medycznej. Nie regulują tego rozporządzenie w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem (będzie obowiązywać jedynie do końca grudnia 2018 r.) ani rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych.

Potwierdzają to badania i statystyki NFZ. Spośród 4,6 mln wizyt bilansowych, które powinny się odbyć w populacji dzieci do 18. roku życia, odbyło się zaledwie 1,287 mln, czyli niewiele ponad jedna czwarta (dane za 2012 r.). Według informacji zebranych od rodziców porada patronażowa lekarza POZ w okresie pierwszych dwu tygodni życia odbyła się w przypadku 61 proc. dzieci, a do 33 proc. dzieci nie dotarł lekarz POZ – podają z kolei eksperci z projektu „Rodzice dla Zdrowia” w raporcie z 2014 r. Położna POZ odwiedziła 37 proc. respondentów zgodnie z obowiązującym standardem opieki, czyli odbywając 4–6 wizyt w pierwszych dwu miesiącach życia. Do 8 proc. dzieci położna nie dotarła na wizytę.


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane