Wprowadzenie ustawy o sieci szpitali, i co za tym idzie finansowania ryczałtowego, przywróci placówkom medycznym misję publiczną, czyli otoczenie pacjenta całościową opieką – przekonywał w sobotę w Szczecinie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

„Odchodzimy od zasady finansowania wyłącznie pojedynczych procedur medycznych. To do tej pory skutkowało często koncentrowaniem się szpitali na procedurach lepiej wycenionych, bardziej atrakcyjnych. Jednocześnie dawało pokusę unikania wykonywania procedur mniej opłacalnych, bardziej ryzykownych” - powiedział minister Radziwiłł podczas konferencji prasowej w Szczecinie.

Jego zdaniem wprowadzenie finansowania ryczałtowego pozwoli otoczyć pacjenta całościową opieką, a nie koncentrowanie się wyłącznie na jednej procedurze.

„Pierwszym momentem krytycznym dla pacjenta jest jego przyjęcie do szpitala. Izba przyjęć czy szpitalny oddział ratunkowy tzw. SOR, większości osób kojarzy się niedobrze. To są miejsca, gdzie przewalają się tłumy ludzi, gdzie ciężko chorzy pacjenci konkurują w długotrwającej kolejce ze strumieniem osób, które przyszły do szpitala dlatego, że nie zdążyły do swoje lekarza rodzinnego” - mówił Radziwiłł.

Minister podkreślił, że reforma systemu ochrony zdrowia wprowadzi do szpitali specjalne poradnie dla mniej obłożnie chorych. „Obok izby przyjęć albo SOR, w każdym szpitalu sieciowym będzie poradnia nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, która będzie obsługiwać pacjentów lżej chorych. W ten sposób ciężej chorzy będą przyjmowani w lepszych warunkach, godnie i szybciej” - zaznaczył.

„Nowość jaką wprowadzamy będzie również to, że każdy szpital sieciowy będzie miał obowiązek w stosunku do pacjentów leczonych wewnątrz swojej struktury otoczenia ich opieką poszpitalną. Placówka zapewni im opiekę lekarzy specjalistów w poradni przyszpitalnej, a także rehabilitację, która utrwali pozytywny efekt leczenia” - dodał Radziwiłł.

„Szpitale, które znajdą się w sieci, dostaną gwarancję czteroletniego kontraktu opartego na ryczałcie. W praktyce oznacza to większą stabilność, bezpieczniejszy byt oraz brak zagrożenia ewentualną likwidacją, co niestety w ostatnich latach się zdarzało. To również gwarancja zatrudnienia pracowników, którzy mają pewność, że ich zakład nie będzie miał poważnych problemów finansowych i nie zniknie” - wyjaśnił minister.

Wykaz szpitali, które znajdą się w sieci, zostanie opublikowany do 27 czerwca 2017 r. Ustawa, która wprowadza sieć szpitali, będzie w pełni obowiązywać od 1 października. W związku z tym wszystkie umowy szpitali z NFZ, które wygasają 30 czerwca, zostaną aneksowane. Lista szpitali "sieciowych" będzie ustalana na 4 lata.