statystyki

Kto wydaje zaświadczenie do programu "Za życiem"?

autor: Michalina Topolewska10.05.2017, 07:59; Aktualizacja: 10.05.2017, 08:33
podpis, dokument, akt, prawo

Kto wydaje zaświadczenie do programu "Za życiem"?źródło: ShutterStock

Zaświadczenie potrzebne do otrzymania 4 tys. zł jednorazowego wsparcia na dziecko może być wystawione przez lekarza z dowolną specjalizacją II stopnia.

Tak wynika z wyjaśnienia przekazanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dla jednej z gmin w sprawie świadczenia wypłacanego na podstawie art. 10 ustawy z 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz.U. poz. 1860). Co do zasady przysługuje ono osobom, których dziecko przyszło na świat z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem lub nieuleczalną chorobą, zagrażającą życiu, o ile powstały w prenatalnym okresie rozwoju albo w trakcie porodu. Wystąpienie tych okoliczności musi być potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem lekarskim. Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy może je wystawić lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, który posiada specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii. Tyle tylko, że wśród gmin pojawiły się wątpliwości, czy w sytuacji, gdy zaświadczenie pochodzi od lekarza ze specjalizacją II stopnia, może być ona dowolna, czy obejmować wspomniane dziedziny medycyny.


Pozostało jeszcze 49% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane