statystyki

Zdrowie: Lepsze leczenie dla większej liczby zawałowców

autor: Aleksandra Kurowska15.03.2017, 07:25; Aktualizacja: 15.03.2017, 08:50
Lekarz, zdrowie, szpital

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda – jak już informowaliśmy – chciałby bowiem, żeby pomoc dla zawałowców w ramach koordynowanych świadczeń była nielimitowanaźródło: ShutterStock

31,5 mln zł – taka dodatkowa kwota ma trafić do szpitali, które zapewnią pacjentom kompleksową i skoordynowaną opiekę po zawale mięśnia sercowego. Placówka, która zaoferuje takie rozwiązanie, będzie w pakiecie zapewniać choremu m.in. niezbędne badania, zabiegi i operacje, rehabilitację według wskazań lekarza oraz specjalistyczną opiekę ambulatoryjną w ciągu roku od zawału.

Chodzi o to, by pacjent po wyjściu ze szpitala miał zapewnione potrzebne mu świadczenia, zamiast szukać na własną rękę przychodni i stać w kolejkach, przez co skuteczność wcześniejszej interwencji szpitalnej spada. By dostać wyższą stawkę za leczenie, placówka będzie też musiała przestrzegać ustalonych z góry terminów, np. zapewnić rehabilitację kardiologiczną w ciągu maksymalnie 14 dni od wypisu ze szpitala.

NFZ poprawił projekt zarządzenia w sprawie koordynowanej opieki kardiologicznej i skierował ponownie do konsultacji. O problemach, jakie wynikały z poprzedniej wersji, pisaliśmy w DGP. Chodziło m.in. o to, że szpital miał dostawać wyższą wycenę wtedy, gdy chory wróci do pracy zawodowej. Tymczasem decydują o tym często osobiste decyzje, a nie względy medyczne. – Teraz warunkiem będzie zaświadczenie kardiologa o tym, że pacjent odzyskał zdolność do pracy – tłumaczy Krystian Wita, wicedyrektor Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu. Podkreśla, że to dobra zmiana.

– Za pacjenta, który spełni ten warunek, szpital dostanie o 10 proc. więcej pieniędzy za I i IV etap leczenia, czyli szpitalny i opiekę ambulatoryjną – wyjaśnia. Ponadto w nowej wersji zarządzenia za zakończenie wszystkich indywidualnie zaplanowanych etapów leczenia placówka ma dostawać 15, a nie 10 proc. premii. – Uwzględniono też przy tym procedury kardiochirurgiczne, o ile będą choremu niezbędne. W poprzedniej wersji zarządzenia były one przy naliczaniu premii pominięte – tłumaczy wiceszef szpitala w Ochojcu.


Pozostało jeszcze 31% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • xxx(2017-03-19 18:48) Zgłoś naruszenie 00

    To nie prawda , że kolejki się zmniejszyły. W m- cu lutym rejestrowałam się do reumatologa. Termin wrzesień 2017r. Na tarczycę chciałam się zarejestrować w lutym i powiedziano, że w tym roku już nie ma miejsc. A jest po operacji tarczycy. O zmniejszeniu się kolejek to BZDURY jeszcze raz BZDURY.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane