statystyki

Służba zdrowia: Szpitale odzyskają zwindykowane długi

autor: Klara Klinger16.03.2017, 07:26; Aktualizacja: 16.03.2017, 08:22
Od 2010 r. prawo o działalności leczniczej zakazuje obrotu wierzytelnościami szpitali.

Od 2010 r. prawo o działalności leczniczej zakazuje obrotu wierzytelnościami szpitali.źródło: ShutterStock

Zapadł bezprecedensowy wyrok będący ciosem dla firm od lat zarabiających na handlu wierzytelnościami placówek medycznych.

Warszawski Szpital Dzieciątka Jezus w tym tygodniu wysłał do firmy z sektora finansowego wezwanie do zwrotu 320 tys. zł. Powód? Sąd Apelacyjny w Warszawie po ciągnącym się przez pięć lat postępowaniu przyznał rację szpitalowi (sygn. akt VI ACa 1290/16), uznając, że Magellan nie miał prawa windykować długu. – Firma będzie musiała zwrócić pieniądze wraz z ustawowymi odsetkami. Wyrok jest prawomocny – podkreśla Szymon Jusiel, pełnomocnik szpitala.

To może uruchomić lawinę pozwów. W sytuacji takiej jak warszawska placówka są setki szpitali: płaciły firmom, które – jak się teraz okazuje – nie miały podstawy prawnej, by windykować długi. Skala jest spora: z szacunków DGP wynika, że może chodzić o ponad miliard złotych. Jedna z firm, która współpracuje z dostawcami (Nettle), miała w 2016 r. podpisane takie kontrakty na kwotę 340 mln zł. Magellan, uznawany za największego rynkowego gracza, nie chce mówić o konkretnych sumach. Tylko dwa krakowskie szpitale w 2016 r. podpisały umowy na 30 mln zł.

Szpital Dzieciątka Jezus walczy o zwrot kolejnych 20 mln zł w sądach. I ma nadzieję, że wygra. – To, co robiły firmy finansujące, było nielegalnym procederem. Nagle, często przypadkowo, dowiadywaliśmy się, że nasz dług krąży po parabankach. Poza naszą wiedzą ktoś się dorabiał na zobowiązaniach szpitala, co jest prawnie zakazane – mówi Katarzyna Maroń, dyrektor finansowy placówki. – Przy okazji rozmów o innych sprawach słyszeliśmy: „Mamy w naszych aktywach jeszcze takie i takie wasze zobowiązania”. I dopiero wtedy widziałam, że przejęli długi od różnych dostawców – opisuje Maroń. Wówczas szpital zaczął odmawiać płatności, a sprawy trafiły do sądów.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane