statystyki

Będą ułatwienia dla lekarzy przy e-zwolnieniach

autor: Bożena Wiktorowska27.02.2017, 16:00
internet

Medycy nie będą musieli ponosić kosztów związanych z zakupem kwalifikowanego e-podpisu.źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2018 r. lekarze będą mogli wystawiać wyłącznie elektroniczne poświadczenia czasowej niezdolności do pracy. Nie poniosą jednak kosztu zakupu e-podpisu.

Z wyjaśnień otrzymanych przez DGP z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w wersji skierowanej do Sejmu zostały uwzględnione „postulaty środowiska lekarskiego oraz aktualne możliwości Zakładu Ubezpieczeń Społecznych”. Polegają one na zastosowaniu nowego, prostszego sposobu uwierzytelniania elektronicznych zaświadczeń lekarskich.

Projektowane regulacje umożliwią wystawiającym zaświadczenie ominięcie barier związanych z trudnościami w obsłudze oraz dostępie do profilu zaufanego ePUAP. Medycy nie będą też musieli ponosić kosztów związanych z zakupem kwalifikowanego e-podpisu. Dodatkowo w wyniku wprowadzenia nowych regulacji zaświadczenie lekarskie będzie mogło być wystawiane w formie dokumentu elektronicznego podpisanego z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia (czyli gabinetu lekarskiego) oraz integralności danych. Taka forma będzie bezpłatnie udostępniana medykom przez ZUS.

Tym samym od 1 stycznia 2018 r. jedyną obowiązującą formą zaświadczenia lekarskiego, dokumentującego czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, pobytu w szpitalu albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, będzie zaświadczenie lekarskie w formie e-dokumentu. Bezpośrednio z gabinetu lekarskiego trafi on do ZUS. Potwierdzenie niezdolności do pracy będzie możliwe także na podstawie wydruku zaświadczenia lekarskiego wystawionego w formie elektronicznej opatrzony podpisem i pieczątką lekarza. W sytuacjach, kiedy internet nie będzie działać lub też zwolnienie zostanie wystawione w czasie wizyty domowej, medyk będzie mógł wydać poświadczenie choroby na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego ZUS.


Pozostało jeszcze 26% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane