statystyki

Próby zmuszenia lekarzy do wystawiania e-zwolnienia. Trafi wprost na serwer ZUS?

autor: Bożena Wiktorowska28.09.2016, 07:10; Aktualizacja: 28.09.2016, 08:47
internet, biznes

2018 rok - od tego roku wszystkie zwolnienia mają być wystawiane w formie elektronicznej.źródło: ShutterStock

Rząd zamierza zwiększyć liczbę e-zwolnień trafiających do ZUS. Jeśli tak się stanie, elektroniczne dokumenty z gabinetów medyków trafią wprost na serwer ZUS.

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad nowelizacją projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw, która ma to umożliwić. Projekt jest już na liście prac legislacyjnych rządu. W uzasadnieniu konieczności zmian wspomniano, że chociaż od nowego roku lekarze mają możliwość wystawiania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy w formie elektronicznej, to tego nie robią. Dlaczego? W dokumencie stoi, że barierą w korzystaniu z tej możliwości jest portal PUE ZUS, gdzie jest konieczność uwierzytelniania zwolnień lekarskich za pomocą dość skomplikowanego w obsłudze profilu zaufanego ePUAP lub płatnego bezpiecznego podpisu elektronicznego, weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym.

Z rekomendacji resortu zdrowia wynika, że teraz „zaświadczenia lekarskie mają być wystawiane w formie dokumentu elektronicznego podpisanego z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych dostępnych w systemie teleinformatycznym, udostępnionym bezpłatnie przez ZUS”. Co toznaczy? Nie doczekaliśmy się odpowiedzi, która pomogłaby to zdekodować.

Także lekarze nie wiedzą, co może się kryć pod nową procedurą, choć to oni mają z niej korzystać.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane