statystyki

W walce o zdrowie sieć szpitali ma łączyć, a nie dzielić

autor: Aleksandra Kurowska08.02.2017, 07:21; Aktualizacja: 08.02.2017, 08:05
27 marca ma być ogłoszona lista placówek wchodzących do sieci szpitali.

27 marca ma być ogłoszona lista placówek wchodzących do sieci szpitali.źródło: ShutterStock

Dodatkowe pieniądze w ochronie zdrowia powinny trafiać nie do wspólnego worka, ale być przeznaczane na zakresy dziedzin uznane za priorytetowe, czyli tam, gdzie najpilniej potrzeba poprawy - mówi w wywiadzie dla DGP dr Małgorzata Gałązka-Sobotka.

Rząd ma przyjąć ustawę wprowadzającą sieć szpitali, która ma wejść w życie 1 lipca. Samorządowcy, m.in. województwa pomorskiego i śląskiego oraz Chorzowa, postanowili czysto formalnie połączyć podległe im szpitale, by polepszyć swoją sytuację w związku z planowanymi zmianami. Czy to dobre rozwiązanie?

Oczywiście. To bardzo racjonalne działanie, dzięki któremu placówki, które samodzielnie nie spełniają wymogów włączenia do sieci, mogą je spełnić wspólnie. Na dodatek, jeśli np. szpital samodzielnie trafiłby do I lub II poziomu sieci, gdzie gwarantowany ryczałt na leczenie miałby tylko na część swoich oddziałów, to po fuzji może znaleźć się na wyższym poziomie. A to gwarantuje mu większe bezpieczeństwo finansowe, spadnie ryzyko, że któryś z oddziałów przestanie istnieć. Cały proces wymusi tym samym optymalizację zasobów i procesów. Przez lata dyskutowano o tym, że szpitale powinno się konsolidować, aby efektywniej wykorzystywać ich potencjał. Choć z ustawy wprowadzającej sieci taki cel nie wynika wprost, to łączenie placówek można uznać za jej pozytywny efekt uboczny.

W przypadku szpitali prywatnych łączenie niewiele pomoże. Sporo z nich nie znajdzie się w sieci, choć teraz leczą Polaków za pieniądze NFZ. I pewnie stracą te kontrakty. Co można w tej sytuacji zrobić?

Program rządu PiS zakłada wprowadzenie sieci i wszystko wskazuje na to, że zostanie ona utworzona, dlatego uważam, że zamiast walczyć z tym projektem, trzeba Ministerstwu Zdrowia lub potem parlamentarzystom zaproponować konkretne rozwiązania prawne, podnoszące efektywność nowych rozwiązań. Wszystkim nam chodzi o to samo: by pomoc medyczna była bardziej dostępna i dobrej jakości. Dane demograficzne wskazują, że zapotrzebowanie na łóżka szpitalne nie będzie spadało, ale rosło, pomimo przesunięcia leczenia do podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Dzisiaj potrzebujemy głębokiej restrukturyzacji bazy szpitalnej, a nie jej radykalnej redukcji. Rząd może spełnić obietnice wyborcze, oszczędzając pacjentom i placówkom medycznym chaosu po 1 lipca.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • polak(2017-02-16 08:39) Zgłoś naruszenie 00

    Taki system to winien być w Przychodniach , a nie w szpitalach. Przychodnie powinny być wyposażone w odpowiedni sprzęt i specjalistów. Nie potrzebna jest w ogóle utrzymywania fikcji zapisywania się do I kontaktu lekarza , żeby otrzymać 5 skierowań do różnych fachowców zwanych specjalistami leczącymi tylko tabletkami. Dawniej były Przychodnie specjalistyczne Przemysłowej Służby Zdrowia , Kolejowe Przychodni i inne wyposażone w odpowiedni sprzęt oraz zatrudniających fachowców specjalistów którzy pacjenta badali w ciągu 1 dnia i pacjent od razu był leczony i rehabilitowany. A przez 20 lat wciskacie nam ciemnotę , a olbrzymie miliardy złotych polskich wpłacane na NFZ dla służby zdrowia są niewystarczające . Bo patrzycie na Amerykę i przelicznik dolara. A Polska to nie Ameryka my mamy pobory płacone w złotówkach jak renty i emerytury na które ciężko pracujemy. Należy jak najszybciej pozwolić wszystkim starszym lekarzom odpocząć , a zatrudnić młodych.

    Odpowiedz
  • Stopien wykorzystania lozek szpitalnych(2017-02-08 11:46) Zgłoś naruszenie 00

    Jaki jest stopien wykorzystania lozek szpitalnych w Polsce? 50% ? 70%? Czy niewiadomo?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane