statystyki

Okęcie zwalnia. Przez nowe oświetlenie nie widać skrzyżowania dróg startowych

autor: Konrad Majszyk08.12.2016, 07:56; Aktualizacja: 08.12.2016, 08:25
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wydała w październiku nowe, zaostrzone zalecenia bezpieczeństwa w związku ze zmianą oświetlenia dłuższej drogi startowej na Lotnisku Chopina. P

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wydała w październiku nowe, zaostrzone zalecenia bezpieczeństwa w związku ze zmianą oświetlenia dłuższej drogi startowej na Lotnisku Chopina. Pźródło: ShutterStock

Z wieży kontroli lotów po ciemku nie widać dobrze skrzyżowania dróg startowych. Samoloty muszą lądować rzadziej, przewoźnicy tracą paliwo i czas.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wydała w październiku nowe, zaostrzone zalecenia bezpieczeństwa w związku ze zmianą oświetlenia dłuższej drogi startowej na Lotnisku Chopina. Problem: oświetlenie krzyżówki jest niewidoczne dla kontrolerów. – Zalecenia mają na celu podtrzymanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa do czasu rozwiązania kwestii korekty widoczności skrzyżowania dróg startowych – mówi Mikołaj Karpiński, rzecznik PAŻP. Agencja nakazała zwiększyć od zmierzchu do świtu odległości między samolotami podchodzącymi do lądowania, gdy planowane jest wydanie zezwolenia na start z poprzecznego pasa. Zmniejsza się więc przepustowość największego portu w Polsce.

Problem pojawił się we wrześniu po zakończeniu wymiany przez Państwowe Porty Lotnicze (PPL) ponad 400 lamp na drodze startowej z halogenowych na ledowe, co kosztowało 3,5 mln zł. Wymieniono 3 tys. lamp na całym lotnisku (także na drogach kołowania i płytach postojowych). Wykonawcą była firma Elvit. Prace miały być zwieńczeniem ostatnich remontów dróg startowych.

Zwiększenie odstępów między samolotami powoduje opóźnienia. Bo jeśli lądujący wypadnie ze swojego slotu (okienka czasowego na wykonanie operacji), musi ustawić się w powietrznej kolejce. W czasie spiętrzeń ruchu może to kosztować nawet kilkadziesiąt minut. W konsekwencji zmieniają się też pory startów.

– To przekłada się na wyższe koszty m.in. paliwa i obsługi pasażerów, np. z tytułu przysługujących im świadczeń, jeśli nie zdążą na rejs przesiadkowy. Z naszych wyliczeń wynika, że koszty wzrosły nam o ok. 70 tys. zł dziennie – mówi Adrian Kubicki, rzecznik LOT. Polska linia to główny użytkownik Lotniska Chopina. Wykonuje stąd 250 operacji (startów i lądowań) dziennie. Jak się dowiedzieliśmy, od czasu problemów z oświetleniem zdarza się po 15 opóźnionych rejsów.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • SAFETY(2016-12-08 14:42) Zgłoś naruszenie 61

  Brawo Dyrektor Ilkow!!! Jak dotąd każda jego decyzja to niewypał! - Drogi szybkiego zjazdu... dużo kasy i zero obiecywanych oszczędności czasu i zwiększenia przepustowości.... - Przesunięcie progu na dłuższym pasie... dużo kasy i wyższe koszty utrzymania lamp zaglebionych ciagle wypadających lub wyrywanych z pasa... - wymiana lamp na LED... miało być taniej a wydał 4 mln i zwiększył odległości lamp co wprowadziło ograniczenia. Działania tego nieudacznika nadają się do prokuratury.

  Odpowiedz
 • Nielot(2016-12-10 13:52) Zgłoś naruszenie 12

  Wymieniasz nazwisko dyrektora, to podaj swoje... odległości pomiędzy lampami nie mają nic wspólnego z ograniczeniem pomiędzy lądowaniami. Odległości zostały zwiększone o 1NM (z 5 na 6). Przesunięcie progu i nowe zjazdy z RWY poprawiły możliwości lotniska, niezależnie od kosztów ich budowy, a były ************* na podstawie badań ruchu. Najlepiej znaleźć winnego i wszystko jasne? Nic nie jest tak proste. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • Poprawność rzeczowa...(2017-01-31 14:02) Zgłoś naruszenie 00

  Szkoda tylko, że Okęcie nie istnieje.. Za to jeśli mówimy o Lotnisku Chopina... ;)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie