Konsorcjum lotnicze Airbus ogłosiło we wtorek, że sprzedaje trzem wietnamskim przewoźnikom 40 swoich samolotów. Kontrakty są warte w sumie 6,5 miliarda dolarów.

Tanie linie lotnicze Vietjet kupią dwadzieścia Airbusów A321. Narodowy przewoźnik Vietnam Airlines podpisał list intencyjny na dziesięć maszyn A350. Po raz pierwszy umowę z Airbusem zawarły tanie linie Jetstar Pacific i kupią również dziesięć samolotów A320.

Do zawarcia kontraktów doszło podczas dwudniowej wizyty prezydenta Francji Francois Hollande'a w tym komunistycznym kraju Azji Południowo-Wschodniej.

Vietjet to pierwsze prywatne linie lotnicze w Wietnamie. Powstała w 2011 roku firma bardzo się rozwija i obecnie obsługuje już ponad 25 proc. lotów krajowych.

W maju na marginesie wizyty prezydenta USA Baracka Obamy w Wietnamie firma ta poinformowała o zakupie stu Boeingów 737 za sumę 11,3 mld dolarów.

Azja Południowo-Wschodnia, w tym Wietnam, to rosnący rynek dla tanich linii lotniczych ze względu na wzrost znaczenia klasy średniej.

Amerykański koncern lotniczy Boeing szacuje, że region będzie potrzebował 3750 nowych samolotów w ciągu najbliższych 20 lat, z preferencją dla samolotów wąskokadłubowych popularnych tanich linii lotniczych.